NTV

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Herkesle görüşürüz ama tek şartımız var

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Türkiye

Diyarbakır'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Projesi olan herkesle görüşmeye hazırız. Tek bir şartımız var; kimsenin elinde silah olmayacak" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış törenine katılmak için Diyarbakır'a geldi. 

Erdoğan'ın ziyareti nedeniyle kentte geniş güvenlik önlemleri alınırken, yaklaşık 7 bin polis görev yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce Merkez Yenişehir ilçesindeki Diyarbakır Merkez Camisi'nin temeli atma törenine katıldı. 

Erdoğan daha sonra valilik önünde düzenlenen toplu açılış törenine geçti.

Törene katılanlar sık sık "Biji Erdoğan", "Başkan Erdoğan" şeklinde slogan attı. 

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, Kürtçe "Bin kez evet" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: 

"Havalimanında buraya gelirken 14 sene önceki Diyarbakır’ı düşündüm. Neydi, ne oldu? Laf değil Diyarbakır’a 30 milyar liraya yatırım yaptık.

"BİZ BARIŞIN FEDAİLERİYİZ"

Bu PKK yanlıları ikide bir diyorlar ki 'barış, barış, barış.' Lafla barış olur mu? Elinde silahla dolaşanlarla barış olur mu? Biz inşa ediyoruz. Biz ihya ediyoruz. Biz, Diyarbakır Belediyesinin önünde hüngür hüngür ağlayan, çocukları dağa kaçırılmış anaları unutmuyoruz. Onlara barış diyenler nasıl baktılar, haince baktılar. Ama biz şefkatle baktık, merhametle baktık. Barışın fedaileri biziz, özgürlüklerin fedaisi biziz ve bundan sonra da böyle olacak.

Bugün de Diyarbakır’ı geliştirmenin, Diyarbakır'ın kalkındırmanın peşindeyiz . Bahçada yeşil çınar türküsü var. Biz sizi gizli saklı değil, alenen sevdik. Biz Diyarbakır’ı sevdik, seviyoruz. Her şeyinle başım üstüne Diyarbakır.

Ne terör örgütünün çapulcuları, ne de başka müsibetler size dokunamaz. Sizin hakkınıza, hukukunuza el atmaya çalışanlar karşısında beni ve arkadaşlarımı bulur.

Türkiye nasıl İstanbul'suz, İzmir'siz, Trabzon'suz, Antalya'sız, Erzurum'suz olamazsa asla Diyarbakır'sız da olamaz. Çünkü Diyarbakır bizim kalbimiz. Bu coğrafyayı, bu halkı bizden koparmak isteyen, kalbimizi söküp almaya çalışıyor demektir. Diyarbakır Türkiye'nin mührüdür. El uzatılmasına asla izin vermeyiz. Rabbim kaderimizi bu coğrafyada birlikte yazmış, bizim geçmişiz gibi geleceğimiz de ortak. 16 Nisan ülkemiz için de Diyarbakır için de yeni bir dönemin müjdecisi olacak.

DOĞALGAZ AÇIKLAMASI

Buradan bir müjdeyi de vermek istiyorum. Ergani ve Bismil ilçelerine bu yıl, Silvan ve Çermik ilçelerine önümüzdeki yıl doğalgazı veriyoruz. Bu PKK terör örgütünün mensupları doğalgaz hattını yaparız, onlar bombalar. Bunlar hain, bunlar alçak. Bunlar benim Kürt kardeşlerimi sevmiyor. Bunlar Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz. Her şey yalan... Burada belediyeler elinizdeydi, ne yaptınız? Bu aşk meselesi, dertli olmak lazım.

"ONLAR TERÖR MİKSERLERİ"

Niçin Diyarbakır turizmde patlama yapmasın, neden? Terör olursa buraya ajan teröristler gelir, turist gelmez. Ajan teröristler buraya geliyor mu? Gelirler. Onların işi gücü karıştırmak. Onlar mikserdir mikser ama terör mikseri.

Huzurun, istikrarın olmadığı yere kimse gelmez. Yatırım olmayan yerde istihdam olmaz.

"KÜRT KARDEŞLERİMİZİ TERÖR ÖRGÜTÜNDEN KURTARACAĞIZ"

Bölücü terör örgütü, ülkemizin ve milletimizin huzurunun baş düşmanıdır. Adeta parasını verenin dilediği gibi kullandığı bu kiralık katiller şebekesinden ülkemizi ve Kürt kardeşlerimizi kurtarmakta kararlıyız. Bedeli ne olursa olsun, Kürt kardeşlerimizi bölücü terör örgütünün zulmünden kurtarmaya söz veriyoruz.

Bu hain örgüt artık hiçbir vatandaşımızın evini başına yıkamayacak. Bu alçak örgüt hiçbir vatandaşımızın evladını zorla elinden alamayacak. Bu kalleş örgüt artık çocuğuyla, kardeşiyle, anası babasıyla tehdit ederek kimsenin siyasi iradesini rehin alamayacak. Alırlar, nerede alırlar? Avrupa'da, Almanya'da, Hollanda'da, Avusturya'da, Belçika'da, İsviçre'de alırlar ama Türkiye'de alamayacaklar.

Devletimiz askeri, polisi, korucusuyla, tüm kamu görevlileriyle sizlerin yanındayız.
FETÖ’nün hainlerini de devletten temizledik, temizliyoruz.

Biz özgürlüklerin teminatıyız, özgürlüklerin teminatı olduk. İnsanları tehdit yollarını arayan terör örgütü var. 

"TEK ŞARTIMIZ VAR"

Biz söyleyecek sözü olan, projesi olan, derdi olan herkesle konuşmaya, görüşmeye, birlikte yol yürümeye hazırız. Tek bir şartımız var; kimsenin elinde silah olmayacak, kimse bu ülkeyi bölmeye, bu milleti parçalamaya kalkmayacak.

"TEŞEBBÜSTE BULUNANLAR DAHA AĞIR CEVAP ALIR"

Devletimizi PKK’ya, PYD’ye, FETÖ’ye teslim etmedik, etmeyeceğiz. 15 Temmuz’da bunlara ders verdik mi? Benzer bir teşebbüste bulunanlar daha ağır cevabı alacaklar.

"ONLAR KANDİL'E BİZ MECLİS'E ÇAĞIRIYORUZ"

Oy sandığını mermi sandığıyla değiştirmek isteyenlerin devri sona eriyor. Onlar Kandil'e gönderiyor, biz parlamentoya çağırıyoruz.

"HAYIR DİYENLERE TERÖRİST DEMİYORUM"

Ben hayır diyenlere terörist demiyorum. Kandil hayır diyor, buna dikkat edin diyorum. Söyle bana arkadaşını ben söylüyorum kim olduğunu? Pensilvanya da hayır diyor. 

ETİKETLER