Cumhuriyet nerede ve ne zaman ilan edildi? (29 Ekim Cumhuriyet Bayramı)

Cumhuriyet'in nerede ve ne zaman ilan edildiği, 29 Ekim Cuhmuriyet Bayramı öncesinde birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nda yapılan değişikliklerin kabulü ile ilan edilen Cumhuriyet'in tarihi merak ediliyor. Peki, Cumhuriyet nerede ve ne zaman ilan edildi?

Cumhuriyet nerede ve ne zaman ilan edildi? (29 Ekim Cumhuriyet Bayramı)

Bayramı, Büyük Millet Meclisinin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır. 1925 yılında çıkarılan bir yasa ile ulusal (milli) bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır.

CUMHURİYET NEREDE VE NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

27 Ekim 1923'te İcra Vekilleri Heyeti'nin istifası ve yerine meclisin güvenini kazanacak yeni bir kabinenin kurulamaması üzerine Mustafa Kemal Paşa, yönetim biçiminin Cumhuriyet olması için İsmet İnönü ile birlikte bir yasa değişikliği tasarısı hazırlayarak 29 Ekim 1923'te Meclis'e sundu.

Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nda yapılan değişikliklerin kabulü ile Cumhuriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilmiş oldu.

Cumhuriyetin ilanı, Ankara'da 101 pare top atışı ile duyuruldu ve 29 Ekim gecesi ile 30 Ekim 1923 tarihinde başta Ankara olmak üzere tüm ülkede bir bayram havasında kutlandı.

Sayfa Yükleniyor...