NTV

Dağlarda PKK’lı cesedi aradılar

Türkiye

İHD başkanlığında oluşturulan bir heyet, Kuzey Irak'a giderek TSK’nın düzenlediği operasyonda öldüğü iddia edilen PKK’lılara ait cesetleri aradı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kazan Vadisi’ndeki 10 günlük hava destekli operasyonlarda öldürülen PKK’lı teröristlerden 24’ünün cesedi, kimliklerinin saptanması için Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Aynı bölgede 7 PKK’lı cesedinin daha olduğu iddia edildi.

Ailelerin başvurusu üzerine PKK’lılara ait cesetlerin bulunması için BDP ve İHD yetkilileri, yaklaşık 100 kişiyle Hakkari’den yola çıkarak çatışmaların yaşandığı bölgeye gitti. Heyet, bölgeye iş makinası da götürdü.

Piran Vadisi’ndeki mağaraların bombardımanda kullanılamaz hale geldiği belirten gruptakiler, bölgede teröristlere ait olduğu tahmin edilen kıyafetler bulunduğunu ifade ettiler.

Bölgede çok sayıda uçaksavar mermisi, patlamamış el bombası ve boş kovan ile şarapnel parçalarına da rastlayan gruptakiler, saatlerce ceset aradı.

Hava saldırısı sonucu geride kalan giysi parçalarını gösteren İHD Hakkari Şubesi Başkanı İsmail Akbulut, elbiselerden bazı örnekler aldıklarını söyledi.

İsmail Akbulut, şöyle konuştu: “Burada çok vahim bir tablo ile karşılaştık. Çok çeşitli silahların kullanıldığına dair bulgular var. Görgü tanıklarının beyanlarına göre, kimyasal silah kullandığına yönelik şüphe var. Biz de bunun üzerine burada doku örnekleri aldık. Burada kesin bir şey söylememiz doğru değil, sonuçları bekleyeceğiz. İnceleme yaptık ama 7 cenazeye rastlamadık."