Darwin yılında evrimi anlamak

Bir grup genç araştırmacı, Evrim Çalışkanları adı altında bir araya gelerek Kaliforniya Üniversitesi tarafından hazırlanmış Understanding Evolution isimli İnternet sitesini Türkçe'ye kazandırdı...

13.03.2009 - 16:59

Darwin yılında evrimi anlamak

2009 yılının Darwin yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle Türkiye'de ve dünyada birçok toplantı düzenleniyor, medya organları Darwin ve evrim kuramına dair birçok yayın yapıyor.

Evrim kuramını merak etmemiş veya kuram hakkında bildikleri sadece söylentiden ibaret olan birçok insan kuramı daha derinlemesine öğrenmek amacıyla İnternet üzerinden bilgi arıyor. Ancak Evrimle ilgili akıllara gelen tekil sorulara cevap arayanlar arama motorlarında elde ettikleri bilgi nedeniyle yanlış yönlendirilebiliyorlar.

Evrim Çalışkanları (http://evrimcaliskanlari.org/) adresinde bir araya gelen bir grup araştırmacı Kaliforniya Üniversitesi tarafından hazırlanmış güvenilir bir evrim rebheri olan Understanding Evolution (Evrimi Anlamak) isimli web sitesini Türkçe'ye kazandırdı. Ana bölümleri 2008 yılında yayınlanan site sürekli olarak yeni bölümler eklenerek gelişmeye devam ediyor.

http://evrimcaliskanlari.org/ adresinden evrimin temel mekanizmaları hakkındaki bilgilere ve evrimsel biyoloji alanında yapılmış çalışmalarla ilgili yazılara ulaşılabiliyor. Site içinde bütün konular resimler, fotoğraflar ve animasyonlarla anlatılıyor.

Örnek olarak, doğal seçilime dair en çok duyulan ifadelerden biri olan "güçlü olan hayatta kalır" ifadesini alt üst eden Kurnaz Olanın Hayatta Kalması isimli çizgi öyküyle meselenin "güç" ile alalı olmadığı eğlenceli bir uslüpla anlatılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...