Datça'da orman yangını: Rüzgarında etkisiyle büyüyen alevlere müdahale sürüyor

Muğla'nın Datça ilçesinde orman yangını çıktı, alevler şiddetli rüzgarın etksiyle yayıldı. Öğle saatlerinde başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü, yerleşim yerlerine ilerledi. Bazı evler zarar gördü. Yangına 15 helikopter, 7 uçak ve 400 orman işçisiyle müdahale ediliyor.

Datça'da orman yangını: Rüzgarında etkisiyle büyüyen alevlere müdahale sürüyor

'da öğle saatlerinde yangını çıktı. Rüzgarın etkisiyle alevler büyüdü. Yangına yüzlerce personel ve çok sayıda hava ekibi ile müdahale ediliyor.

Yangın Muğla'nın Datça ilçesinde Mesudiye Mahallesi'nde başladı. Alevlere ilk müdahale 14 dakika sonra yapıldı. Ancak rüzgar şiddetliydi. Ekiplerin yangının etrafını çevirme çabasına rağmen alevler büyüdü.

Çok sayıda orman işçisi, arazöz ve iş makineleriyle yangının yerleşim birimlerine ilerlememesi için tedbir alındı. Alevler bazı yazlık evlere ulaştı, hasar görenler oldu. Çok sayıda ev de tahliye edildi.

Yangına havadan çok sayıda ekiple müdahale ediliyor. 20'den fazla helikopter ve uçak aleleri söndürmek için çalışıyor. Milli Savunma Bakanlığı da Muğla Valiliğinin talebi üzerine Aksaz Deniz Üs Komutanlığından bölgeye takviye personel ve yangın söndürme aracı gönderdi.

Yangın bölgesine araç geçişi de durduruldu. Marmaris-Datça yolu tedbir amaçlı trafiğe kapatıldı.

Datça'da orman yangını: Rüzgarında etkisiyle büyüyen alevlere müdahale sürüyor - 1

AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD'dan yapılan açıklama; "Muğla’nın ilçesinde bugün öğle saatlerinde çıkmıştır. Yangına müdahale çalışmaları, Genel Müdürlüğü tarafından 8 uçak, 14 helikopter, 103 arazöz, 11 iş makinesi ve 520 personel ile yürütülmektedir. AFAD ve Valilik koordinasyonunda İl Emniyet Müdürlüğünden 1 helikopter ve 3 TOMA ile Muğla Büyükşehir Belediyesi 5 otobüs ve 3 iş makinası, Marmaris Belediyesi’nden 2 tanker çalışmalara destek vermektedir.

Ayrıca, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 3 helikopter, Aydın ilinden 5 su tankeri, Denizli ilinden 3 su tankeri, Manisa ilinden 5 su tankeri ve olay bölgesine sevk edilmiştir. Koordinasyona destek vermek üzere bölgeye Başkanlığımızdan; Daire Başkanı, Denizli ve Burdur il müdürleri ile personel görevlendirilmiştir. Olay bölgesinde 5 ev, 15 kişi ve 5 hayvan tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre bölgede an itibariyle sıcaklık 31 ℃ rüzgâr kuzeybatı yönünden 30-40 km/s nem yüzde 31 olarak bildirilmiş olup, ileriki saatlerde rüzgâr hızının 50-60 km/s olması tahmin edilmektedir. Yarın sabah saatlerinde rüzgarın hızını kaybedeceği tahmin edilmektedir"

Datça'da orman yangını: Rüzgarında etkisiyle büyüyen alevlere müdahale sürüyor - 2

BAKAN KİRİŞCİ BÖLGEYE GİDİYOR

Tarım ve Bakanı Vahit Kirişci, Muğla’nın ilçesinde devam eden orman yangınını yerinde incelemek üzere bölgeye hareket etti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin Datça’da meydana gelen orman yangınını yerinde incelemek üzere yangın bölgesine hareket ettiği öğrenildi. Bakan Kirişci, yangın bölgesinde incelemelerde bulunarak, çalışmaları yakından takip edecek.

Datça'da orman yangını: Rüzgarında etkisiyle büyüyen alevlere müdahale sürüyor - 3

ARAZÖZ DEVRİLDİ

Öte yandan takviye olarak bölgeye gönderilen arazözlerden biri virajda devrildi. Arazözün sürücüsü ve içindeki bir orman işçisi kazayı yara almadan atlattı.

ÇEŞME DE YANIYOR

İzmir'in Çeşme ilçesinde makilikte başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle Zeytineli mevkisine ve İzmir - Çeşme otoyolunun bir bölümüne de sıçradı.

OTOYOL TRAFİĞE KAPANDI

İzmir Bölge Müdürlüğü’ne ait 5 helikopter ve 3 uçak ile havadan, 15 arazöz ile karadan bölgede alevlere müdahale sürüyor. İzmir-Çeşme Otoyolu trafiğe kapatıldı. Sürücüler, Zeytinler gişelerinden İzmir-Çeşme eski yoluna yönlendirilmeye başlandı.

Datça'da orman yangını: Rüzgarında etkisiyle büyüyen alevlere müdahale sürüyor - 4

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sosyal medya hesabından yangınla ilgili açıklama yaptı.

Yaklaşık 1 saat önce yangının kontrol altına alındığını belirten bir paylaşım yapan Başkan Soyer daha sonra, "Çeşme Otoyolu'nun kuzey tarafındaki yangında soğutma çalışmaları sürüyor. Ancak otoyolun güney kısmına sıçrayan yangın Zeytineli çevresinde rüzgarın etkisiyle büyüdü. Ekiplerimizi, yangın söndürme ekiplerine takviye olarak buraya yönlendirdik" yazılı ikinci bir paylaşımda daha bulundu.

Sayfa Yükleniyor...