Sivas polisi, düğünlerin huzurlu ve güvenli geçmesini sağlamak amacıyla davulcu ve zurnacılarla iş birliği içerisinde çalışacak.

Yaz mevsiminde yoğunlaşan düğünlerin huzurlu ve güvenli geçmesini sağlamak isteyen emniyet teşkilatı, silahla ateş açılma olaylarını önlemek, bu mekanlarda kavga ve hırsızlık gibi olayların önüne geçmek amacıyla çalışma başlattı.

Bu kapsamda Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan, kentte düğünlerinin vazgeçilmez çalgıcıları olan davulcu ve zurnacılarla brifing salonunda bir araya geldi.

Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Mutlu Şimşek ve karakol amirlerinin de hazır bulunduğu toplantıda, Emniyet Müdürü Seyhan, çalgıcılarla durum değerlendirmesi yaptı.

Çalgıcıların görüşlerini ve önerilerini alan Seyhan, düğünlerin saat 23.00'da sona ereceğini, aksi taktirde düğün sahipleri hakkında işlem yapılacağını, bu konuda karakol amirlerine sorumluluk vereceğini bildirdi.

Toplantıya katılan bir çalgıcının, düğün sahibi ile birlikte süreyi aşan çalgıcıya da ceza verilmesini önermesi üzerine Seyhan, ''Cezaya razı olacak mısın?'' dedi.

Düğün sahiplerinin, geç gelen misafirlerini kırmamak için çalgı süresini uzattığının belirtilmesi üzerine Seyhan, ''Düğün salonlarında mutluluğun gözyaşına dönmemesi için sizlerin de desteğine ihtiyacımız var. Eğer bunu yaparsak hem sizler, hem düğün sahipleri, hem de Sivas mutlu olur'' diye konuştu.

Düğünlerde görev yapan çalgıcıların havaya ateş açılmasını, alkollü kişilerin çıkardığı kavga ve benzeri olumsuzlukları önlemek için vatandaş olarak topluma karşı sorumlulukları olduğunu vurgulayan Seyhan, ''O nedenle böyle konularda yardımlarınızı istiyoruz. Onun için sizleri topladık. 'Bana ne' derseniz mutlaka başka bir düğünde sizin çoluk çocuğunuz da, bir akrabanız da mağdur duruma düşecektir. Onun için konuyu sahiplenin diyorum'' ifadesini kullandı.

Çalgıcılardan, düğün başlamadan önce insanları korkmadan bu tür konularda uyarmalarını isteyen Seyhan, ''İnsanları uyarmak sizin de göreviniz'' diye konuştu.