Davutoğlu açıkladı: THY'den gençlere indirim

Başbakan Davutoğlu partisinin Tokat'ta düzenlenen mitinginden konuştu.

Anadolu Ajansı 21.05.2015 - 20:27

Davutoğlu açıkladı: THY'den gençlere indirim

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen AK Parti Mitingi'ndeki konuşmasına Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tokatlıları selamlayarak başladı.

Hazreti Mevlana'nın Tokat'ı "mutlaka gidilmesi gereken yer", Hacı Bektaş-ı Veli'nin "alimler konağı ve şairler yatağı", Evliya Çelebi'nin ise "dünyanın en güzel huylu insanlarının yaşadığı yer" olarak nitelendirdiğini belirten Davutoğlu, Tokatlılar için "dünyanın en iyi insanları" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, mitinge gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Sanki kınalı kuzular gibi, şehadete yürüyen, Çanakkale şehitlerinin torunları ayağa kalkmış" değerlendirmesini yaptı.

Bir daha Çanakkale'de olduğu gibi hiçbir işgalcinin Türkiye topraklarına yaklaşamayacağını vurgulayan Davutoğlu, "Tokat, sen dost şehirsin, sen kınalı şehirsin, onbeşlilerin kınalı şehri" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu'nun da anne tarafından Tokatlı olduğunu bildirdi.

Bir şehri Hazreti Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Evliya Çelebi övmüşse, o şehrin aşkla ve muhabbetle kucaklanması gerektiğini belirten Davutoğlu, "Tokat biz sizi seviyoruz, siz de bizi seviyor musunuz? Biz sizinleyiz siz de bizimle misiniz, biz sizi yoldaş bildik, siz de bizimle yola çıkmaya hazır mısınız? İnşallah 7 Haziran'da bu manzaradan sonra beşte beş yapacak mıyız? Tokatlı, onbeşliler söz verdi mi, bu söz pazara kadar değil, mezara kadardır" dedi.

Konuşmasında, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Tokat'a Anadolujet'in sefer düzenlemeye başladığı müjdesini veren Davutoğlu, Tokat'a yeni bir havalimanı yapılacağını, Tokat'ın Turhal üzerinden hızlı tren aksına bağlanacağını söyledi.

THY'DEN GENÇLERE İNDİRİM

Davutoğlu, Türk gençlerinin dünyaya açılmalarını, Balkanlar'a, Orta Asya'ya, Ortadoğu'ya giderek ecdanın izlerini görmelerini istediğini, bunun için THY ile 12-25 yaş arası gençlerin dünyanın her yerine yüzde 30 indirimli biletlerle uçabilmelerini sağladıklarını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, geçen yıl 30 Mart'taki seçimde Tokat'ta merkez ve 11 ilçede belediyelerin AK Parti'ye emanet edildiğini anımsatarak, 7 Haziran'da 5 milletvekilinin de AK Parti'den seçilmesini istedi.

Kafkasya'dan Çerkezlerin sürülmesinin bugün yıldönümü olduğunu hatırlatan Davutoğlu, Anadolu'nun tarih boyunca Kırım'dan, Kafkasya'dan, Balkanlar'dan, Ortadoğu'dan gelen herkese şefkat ve merhamet kucağını açtığını vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, bir daha bu tür sürgün ve acılar yaşanmaması temennisinde bulundu.

"BİZ MERKEZ ÜLKEYİ KURMUŞUZ HABERLERİ YOK"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı Merkez Türkiye projesine değinen Başbakan Davutoğlu, projenin Kılıçdaroğlu ve CHP zihniyetini ortaya çıkardığını ifade etti. Davutoğlu, "Günlerdir diyorlar ki '21 Mayıs'ta yüzyılın projesini açıklayacağız.' Biz de bu CHP yüzyılı bilmez. Projeden hiç haberleri yoktur. 'Acaba ne açıklayacak' diye bekliyorduk. Bir baktık 'Merkez Ülke Türkiye' diye açıkladılar. Biz merkez ülkeyi kurmuşuz, haberleri yok" diye konuştu.

1999'da kaleme alıp 2001'de bastırdığı "Stratejik Derinlik" kitabının arka sayfasında 'Merkez Ülke Türkiye' tabirinin bulunduğunu aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti:

"2004'de demişiz, bütün dış politika metinlerine yazmışız, Kılıçdaroğlu yeni farketmiş. Kılıçdaroğlu'nun problemi ne biliyor musunuz? Okumuyor, okuma özürlü. Bir de hafıza özürlü. Dışişleri Bakanıyken bir gazeteci mülakatta kendisine sordu, 'Davutoğlu'nu çok eleştiriyorsunuz, acaba kitabını okudunuz mu?' dedi. Dediği şey şu, 'Okumadım ama özetini verdiler.' Yahu özetten kitap anlaşılır mı? Şimdi okumaya başlamış ama arka sayfadan, kapaktan başlamış. Daha ön sayfalara gelene kadar acaba neler öğrenecek? 'Afro-Avrasya'nın merkezi' diyor. Yahu Afro-Avrasya'nın merkezi, Afrika'nın, Asya'nın, Avrupa'nın merkezi Türkiye oldu zaten. Biz iktidara geldiğimizde Afrika'da 12 büyükelçilik vardı, şimdi 37 büyükelçilik var. Kılıçdaroğlu sen uyuyorsun."

HDP BİNALARINA YÖNELİK SALDIRILAR

Adana ve Mersin'de HDP binalarına yönelik saldırıyı anımsatan Davutoğlu, "Bir anda HDP eş başkanı, hani şu 'Taksim bizim Kabe'miz'dir diyen cahil var ya, hani 'Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyen cahil var ya, onlara bir ders verecek miyiz? 'Kudüs Müslümanlarındır, Müslümanların kalacak' diyecek miyiz? 'Kıyamete kadar Mescidi Aksa bizimdir, bizim olacak' diyecek miyiz? Yaklaştırmayın bu adamları Tokat'a. Hemen döndü suçladı" dedi.

Alandakilerin tekbir getirmesi üzerine Davutoğlu, "Allah bu tekbirleri Mescidi Aksa'dan da Anadolu semalarından da Tokat semalarından da eksik etmesin. Bu tekbire düşmanlık yapanlara, 'Diyaneti kapatacağız' diyenlere fırsat vermesin. Bu tekbirleri unutturup 'Tanrı uludur' diye onca yıl tek parti zulmüyle bu tekbirlere bu toprakları hasret bırakan CHP zihniyetini tekrar tarihe gömelim, tarihe" diye konuştu.

DTP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Bu saldırıların arkasında AK Parti sözleri var" açıklamasını eleştiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızı ve beni işaret etti. Bu saldırıların arkasında Erdoğan, Davutoğlu var. Düğmeye basılmış gibi bir de pas verdi MHP'ye. Hani güya MHP, HDP'ye karşı ya, HDP de MHP'ye. Hiç inanmayın. Bunlar perde gerisinde iş birliği yapıyorlar, iş birliği. İç Güvenlik Yasası'nı çıkarırken, biz 'Türkiye'de huzur olsun, güvenlik olsun' derken Baktık MHP, HDP ve CHP birlikte hayır oyu verdiler. MHP'ye bir pas attı. Dedi ki 'Biz sizin yapmadığını biliyoruz ama çıkın söyleyin.' MHP de dedi ki 'Hayır biz yapmadık, AK Parti yaptı.' CHP geri kalır mı? O da dedi ki, bu yolunu bulamayan Kılıçdaroğlu var ya, hani Kağıthane'ye 'Kağıttepe' diyen, oy vermeye gittiğinde sandığı bulamayan, kendine bile oy kullanamayan. Kendine hayrı olmayanın millete hayrı olur mu? Hani yürüyen merdivene ters binen. Bir baktık 2 saatte suçluyu buldu. Suçlu dedi 'AK Parti.' Şimdi suçluyu tespit ettik. bugün İçişleri Bakanlığı'mız açıkladı. 2008'de DHKP-C'den tutuklanan bir terörist. Eğer DHKP-C'nin irtibatlarına bakmak isteyen varsa şehit edilen Mehmet Selim Kiraz savcımızın katli esnasında çağrılan CHP'ye baksınlar. Eğer DHKP-C'nin irtibatına bakacaklarsa Esed rejimine övgü düzen CHP milletvekili adaylarına baksınlar, Kandil ile DHKP-C ilişkisine baksınlar. Bunların arkasında da paralel medya ile Doğan Medya. Şimdi bu fail tespit edildi inşallah yakalanacak. Ama Tokatlılar bu dörtlü çetenin bir özür borcu yok mu? Özür dileyecekler mi? Dileyecekler. Bu seçimlere giderken kim şiddet ve terörü öne çıkarırsa onun karşısında dimdik AK Parti duracak."

Tokat'ta güzel bir deyimin olduğunu, bu dörtlü çeteye tam uyduğunu ifade eden Davutoğlu, ''Bunların feyli bozuk, feyli. Öyel değil mi? Feyli bozuklar memleketi idare edebilir mi? Kim eder memleketi idare? AK Parti'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...