Davutoğlu: Neden ve neden şimdi?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Reyhanlı'daki bombalı saldırıyla ilgili, ''Eylemi yapanlarla, Türkiye’ye sığınanları hedef gösterenler aynı odaklar'' diye konuştu. Davutoğlu, ''Üzerinde durmamız gereken konu şu: Neden ve neden şimdi?'' diye sordu.

Haberler 12.05.2013 - 12:47

Davutoğlu: Neden ve neden şimdi?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT Türk’te katıldığı programda Reyhanlı’da 46 kişinin hayatını kaybettiği bombalı araçlarla düzenlenen patlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Davutoğlu, Reyhanlı'daki saldırının provokasyon ve tahrik amaçlı olduğunu söyledi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''Ortada bazı kuklalar olabilir ama o kuklaları tutan elleri de devletimiz ortaya çıkarır. Devletimiz bu işin faillerini de arkasında duran güçleri de tespit edecek noktaya gelmiştir. Böyle bir eylemin hedefleri ve ne yapılmak istendiği de çok önemlidir. Bu eylem ’de eskiden beri terör eylemleri içinde bulunmuş yapılarla ilgisi vardır. Üzerinde durmamız gereken konu şu: Neden ve neden şimdi?

'HEDEF GÖSTERENLER AYNI ODAKLAR'
Hepimizin yüreği yandı. Bazı çevrelerse iki konuya odaklandı: Birincisi, “Suçlular mültecilerdir”… İkincisi ise muhalefet failler üzerinde durmaktansa Türkiye’nin Suriye politikasını gündeme getirdiler.

Hiçbir gerekçe Türkiye’ye sığınmış masum insanları hedef göstermeyi mazur kılmaz. Bu bir insanlık suçudur. Eylemi yapanlarla Türkiye’ye sığınanları hedef gösterenler aynı odaklar. Bu insanların başka ülkelere kaçmasından Türkiye mi sorumlu?

'REJİM ETNİK KIYIM YAPIYOR'
Banyas, oradaki Sünnilere yönelik bir etnik kıyım hareketidir. Burada Nusayri kardeşlerimi tenzih ediyorum. Esad’a karşı, bizimle temas halinde olan Nusayriler de var. Ama rejimin amacı burada bir etnik kıyım gerçekleştirmektir. Banyas katliamını kim yapmışsa dünkü saldırıda da onların ayak izleri var. Biz o ayak izlerini tespit etmeye çalışıyoruz.''

Sayfa Yükleniyor...