Davutoğlu: O Türk gazeteci militan değil

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de kaçırılan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'ın roketatarla çekilmiş fotoğrafının senaryo olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Gazetecilik için giden Ünal’ın gitmiş silahlı militana dönüşme ihtimali var mı? Sağlığından Suriye devleti sorumludur” dedi.

Haberler 27.08.2012 - 11:53

Davutoğlu: O Türk gazeteci militan değil

Suriye'de bir televizyon kanalı, kaçırılan Türk gazeteci Cüneyt Ünal'ın görüntülerini yayınladı.

Günlerdir haber alınamayan Ünal, görüntülerde Suriye'ye nasıl geldiğini anlattı.

Ünal’ın konuşmasında sürekli aynı cümleleri kullanarak silahlı gruplarla birlikte hareket ettiğini söylemesi dikkat çekti.

Cüneyt Ünal'ın elinde bir roketatarla fotoğrafı da ekrana getirildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gazeteci Cüneyt Ünal’ın durumuyla ilgili soruları yanıtladı.

'GAZETECİDEN MİLİTAN OLUR MU?'
Görüntüleri “senaryo” olarak niteleyen Davutoğlu, "Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla baskı altında ve açıklamaları kendisine dikte ediliyor" dedi.

Cüneyt Ünal’ın gazeteci olarak Suriye’ye gittiğini ifade eden Davutoğlu şunları söyledi: “Gazetecilik için bölgeye gitmiş Cüneyt Ünal’ın silahlı bir militan haline dönüşme ihtimali var mı? İddiaları hiçbir şekilde ciddiye almıyoruz. Sağlığından birinci derece Suriye devleti sorumludur."

Suriyeli sığınmacılar için yapılan eleştirilere de tepki gösteren Ahmet Davutoğlu, “80 bin insan kapımıza geldiğinde hedef mi yapsaydık? Suriye’deki insan hakları ihlaline de dünyadakine de ‘bize ne’ demeyiz” dedi.

Cüneyt Ünal için devrede olduklarını vurgulayan Davutoğlu, uluslararası toplamdan destek istedi.

CHP'LİLERİN KAMPA ALINMAMASI
Davutoğlu, CHP heyetinin Hatay'daki Apaydın Kampı'na alınmamasıyla ilgili tartışmalara da değindi.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Sivillerin kaldığı kamplara gitmek isteyen milletvekillerimize her türlü kolaylık sağlanır. Ama güvenlik gerekçeleriyle hassasiyet ve kaygı varsa o zaman belli kamplarda farklı uygulama doğaldır. Bu BM normlarına da uygundur. Askerlerin olduğu kamplara giriş için, gelenlerin de olurunun alınması gerekiyor.”

'ANLAŞMAZLIK YOK'
Sığınmacılar ile yerli halk arasında anlaşmazlık olduğu iddialarının da doğru olmadığını ifade eden Davutoğlu, "Tarihi boyunca zulümlere ‘bize ne’ demeyen Türk halkının vicdanından eminim" dedi.

AFAD'DAN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili bir açıklama da, Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan geldi.

AFAD, CHP milletvekillerinin girişine izin verilmeyen Apaydın Barınma Merkezi’nin iddia edildiği gibi bir askeri eğitim kampı değil, askerler ve yakınlarının barındığı bir çadırkent olduğunu açıkladı.

AFAD ayrıca , bu kampta konaklayanların Suriye’deki ailelerinin güvenlikleri açısından kimseyle görüşmek istemediklerini duyurdu.


Sayfa Yükleniyor...