Ahmet Davutoğlu'dan 1915 olaylarına ilişkin açıklama

Başbakan Davutoğlu, "Tarihimizle yüzleşmeye hazırız, her şeyi paylaşmaya, arşivleri açmaya hazırız ama bize kibirle yaklaşana hiçbir şekilde boyun eğmeyiz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.04.2015 - 22:29

Ahmet Davutoğlu'dan 1915 olaylarına ilişkin açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'da proje tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "O Ermeniler ki acılarını paylaşıyoruz, bütün milletlerin acılarını paylaşırız. Tarihimizle yüzleşmeye hazırız, her şeyi paylaşmaya, arşivleri açmaya hazırız ama bize kibirle yaklaşana hiçbir şekilde boyun eğmeyiz" dedi.

1915 olaylarına ilişkin taziye mesajı yayımladıklarını anımsatan Davutoğlu, "O Ermeniler ki acılarını paylaşıyoruz, bütün milletlerin acılarını paylaşırız. Onların da o acıları yaşamasına sebep olacak şekilde tahrik edenler, şimdi sanki o olaylarda hiçbir veballeri yokmuş gibi 100 yıl sonra bizi yargılamaya kalkıyorlar. Tarihimizle yüzleşmeye hazırız, her şeyi paylaşmaya, arşivleri açmaya hazırız ama bize kibirle yaklaşana hiçbir şekilde boyun eğmeyiz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde Çanakkale'de düzenlenen törene dikkati çeken Davutoğlu, şunları söyledi:

"Dünyanın en önemli liderleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın misafiri olarak bu tarihi anmak üzere bir araya geldi. İstanbul'umuzu işgal etmeye gelen ordulara bir taraftan kahramanca 'dur' diyen ecdat, sadece kahramanlık göstermedi, aynı zamanda insanlığı da gösterdi. İşgal etmek için gelen düşman askerlerini omuzlarında taşıyarak, onlara ikramda bulundular, kısa aralıklar verildiğinde bu arada dostluklar geliştirenler tarihten nasıl ders çıkarmamız gerektiğini de gösteriyor." 

Davutoğlu,  "Ümit ederiz ki bugün Çanakkale'deki bu tablodan bütün tahrik unsuru parlamentolar ve başta Sayın Papa ders alır. Ümit ederim ki yine İslam liderleri de bundan ders alır ve gelecek yıllara yan yana, barış içinde yaşayan komşular olarak refah bölgesi oluşturmak için birlikte çalışırız" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...