Demirel: 28 Şubat'a darbe denilemez

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 28 Şubat'ın darbe olmadığını söyledi. Demirel, "O tarihteki MGK tutanaklarını açıklasınlar. Orada herkesin imzası var. Buna darbe denilemez" ifadesini kullandı.

NTV Haber 08.01.2013 - 10:25

Demirel: 28 Şubat'a darbe denilemez

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 28 Şubat'ın darbe olmadığını söyledi.

Demirel, 1997 yılının Şubat ayında yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı tutanakları açıklanırsa herkesin ne söylediğinin ve MGK kararlarının nasıl alındığının açıklığa kavuşacağını vurguladı.

Milliyet gazetesine konuşan Süleyman Demirel, o tarihte alınan kararlar ile Türkiye Cumhuriyeti'nin temel prensiplerinin korunduğunu söyledi.

Demirel, ''Hükümet alaşağı mı edilmiş? Siyasi partiler mi kapatılmış? Hükümet bir süre sonra istifa etmiş. Anayasaya göre yenisi kurulmuş. Buna darbe denilmez'' diye konuştu.

28 Şubat sürecinde her şeyin anayasa içinde yapıldığına dikkat çeken 9. Cumhurbaşkanı Demirel, 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu tutunaklarının açıklanmasını önerdi.

Demirel, "Eğer açıklanırsa o zaman orada neler konuşulduğu ve nasıl karar alındığı, kimin ne söylediği ortaya çıkar, açıklığa kavuşur. Orada alınan kararların altında herkesin imzası vardır. Tutanaklarda bu da anlaşılır.

O kararlarla Türkiye Cumhuriyeti’nin temel prensipleri korunmuştur. İrtica tehdidine karşı alınması gereken tedbirler deniliyor ve herkesin de altında imzası var'' dedi.

Süleyman Demirel, 28 Şubat döneminde Türkiye'de gerginlik olduğunu, bu gerginliğin anayasa ve demokratik süreç içinde aşıldığını belirtti.

Kamuoyunda o dönem bir darbenin önlendiği algısının bulunduğunu ifade eden Demirel, "Nitekim, asker bana nizamiyeden döndük, demiştir.

Bu doğrudur. Böyle bir ortamda, MGK’da kararlar alınmış ve uygulanmıştır. Esasen bu kararlar 1997 yılından 2009 yılına kadar da uygulanmıştır" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...