NTV

Demirel: Özal öldürülmedi

Türkiye

Eski Cumhurbaşkanı Demirel, Turgut Özal'ın öldürüldüğüne ya da zehirlendiğine inanmadığını söyledi.

Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) eski Cumhurbaşkanı Turgul Özal'ın ölümünde şüphe olduğuna dair raporunun yankıları sürüyor.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Turgut Özal'ın öldürüldüğüne ya da zehirlendiğine inanmadığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, bugüne kadar iddialara ilişkin somut bir sonucun ortaya çıkmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Ben şahsi kanaatimi söyledim. Öyle bir şeye inanmıyorum. Öldürüldüğüne ve zehirlendiğine, vesaireye inanmıyorum. İzmir'de olduğum için ölümünden 5-6 saat, belki 10 saat sonra gelebildim. Doktorların o gün hep bir ağızdan söylediği 'Buraya ölü geldi' dediler. Ben doktor değilim ki onlara inandım. Ben başbakanım, elimizden gelen her şeyi yaptık.

Ailesi bir süre sonra hadisenin vadesiyle ölme değil öldürülme olduğu üzerinde ısrarla durdu. Bu çeşit şeyler gizli kalmamalı. Laf bitmiyor. Çünkü bu lafı tüketmek lazım. Neyse ne. Öyleyse kim yaptıysa onu bulmaları lazım. Değilse kesmeleri lazım. 19 sene öncesine ait laf sürmez. Bu iddiaların çıktığı günden itibaren böyle bir şeyin olabileceğine ihtimal vermediğimi söyledim. Bu benim şahsi kanaatim. Ama devlet var Türkiye'de. Söz konusu olan devlet başkanıdır. Devletin imkanları var, araştırır, bulur ortaya çıkarır. Ama Türkiye'de devletin bulup çıkardığı şeylere de inanmıyor kimse. Devlet bir şey yokmuş dese de varmış dese de inanmıyor kimse.''

SEMRA ÖZAL, GÜL'LE GÖRÜŞECEK
Bu arada, merhum Turgut Özal'ın eşi Semra Özal Köşk'ten randevu talep etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, DDK'nın Sekinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili raporunu açıklamasının ardından kendisinden randevu isteyen Semra Özal ile görüşeceği açıklandı.