Demirtaş: Okulları boykot edeceğiz

BDP lideri Selahattin Demirtaş, anadilde eğitim için başlatılan okulların boykot edilmesine yönelik kampanyayı desteklediklerini söyledi. Demirtaş, “Çocukların 5 gün okula gönderilmemesi için çağrı yapacağız” dedi.

Haberler 15.09.2010 - 09:44

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, özerklik ve anadilde eğitim konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Selahattin Demirtaş, yeni anayasada “demokratik özerklik” ifadesinin yazılmasının gerekmediğini söyledi.

Demirtaş, "Şu anda örneğin idari modelimiz il, ilçe, belediye ve köy şeklinde diye ayrılmış. Bunlara bir de bölge eklensin diyoruz. Dolayısıyla bir bölge yönetimi anayasada tariflenirse, bu bölge yönetiminin yetkileri ve işte seçim usulleri vesaire bunlar yasa ile belirlenir" dedi.

BÖLGE MECLİSİ
Selahattin Demirtaş, bölge meclisleri oluşturulmasını da istedi.

Bölge Meclislerinde resmi dilin Türkçe olmasını, ancak yanında ikinci dil de kullanılmasını istediklerini belirten Demirtaş, "Yani Kürtler, bölge meclisinde istiyorlarsa örneğin bazı bölgelerde Zazaca, bazı bölgelerde Kurmanci örneğin Hatay'da Arapça'yı örneğin Karadeniz'de bazı bölgelerde Lazca'yı, Gürcüce'yi varsa ihtiyaç kimin talebi neyse az veya çok olur, ikinci dil olarak o dilde eğitim yapılabilirsin, o dilde kamu hizmeti sunulabilirsin" diye konuştu.

BAYRAK YERİNE SEMBOL
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in "Belediye binamızın önünde ay-yıldızlı Türk bayrağımızla sarı-kırmızı-yeşil bayrağımız dalgalansa ne olur?" sözleriyle gündeme getirdiği ikinci bayrak konusuna Demirtaş da değindi.

Bayrak yerine sembol öneren Demirtaş, "Her bölge, ortak bayrağın yanında kullanmak istediği sembol varsa, o sembolü de kullansın” dedi.

BDP Genel Başkanı Demirtaş, anadil tartışmalarıyla ilgili olarak ise “Resmi dil Türkçe olsun ve herkes öğrensin. Ama herkes kendi anadilinde eğitim ve öğrenim yapabilme hakkına da sahip olmalıdır. Bu da anayasanın 42'inci maddesinin yeniden düzenlenmesiyle olur" diye konuştu.

BDP lideri Demirtaş, ana dilde eğitim için bölgede okulların bir hafta boykot edilmesine ilişkin "Kürt Eğitim ve Dil Hareketi" adı altındaki grubun aldığı kararı desteklediklerini kaydetti.

Demirtaş, velilerin çocuklarını 20- 25 Eylül tarihlerinde okula göndermeyeceklerini ileri sürdü.

Demirtaş şunları söyledi: "Okulların açıldığı ilk 5 gün anadilde eğitim isteyenlerin çocuklarını okullara göndermeyerek sivil bir itaatsizlik örneği sergilemeleri anlamlıdır. Kampanya için BDP olarak biz de çağrı yapacağız. Ben de kendi çocuğumu okula göndermeyeceğim 5 gün.”

BDP Genel Başkanı, başkanlık sistemi konusunun da tartışılması gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...