Selahattin Demirtaş'tan AK Parti-CHP koalisyonu açıklaması

Koalisyon tartışmalarına ilişkin konuşan Selahattin Demirtaş, kurulacak hükümete dışarıdan destek verme şartlarını açıkladı. Demirtaş, şu ana kadar kendilerine koalisyon kurma yönünde bir talep ise gelmediğini ifade etti.

Selahattin Demirtaş'tan AK Parti-CHP koalisyonu açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "AKP ve CHP bizim ilkelerimizi de kapsayacak şekilde bir ortak hükümet arayışına girerlerse destek veririz" dedi.

Demirtaş, koalisyon tartışmalarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Kurulacak koalisyon hükümetlerinin, çözüm sürecini görmezden gelerek ilerlemenin mümkün olmayacağını görmesi gerektiğini ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar partimize koalisyon kurma yönünde resmi veya gayri resmi bir talep iletilmemiştir. Her milletvekiline her partiye kapımız açık olacaktır. Hükümet kurma görevi bize verilirse ilkelerimiz çerçevesinde bütün partilere gideriz..

Bugün AKP ve CHP bizim ilkelerimizi de kapsayacak şekilde bir ortak hükümet arayışına girerlerse, biz oluşacak hükümetin işini kolaylaştırırız, destek veririz. Çalışabilmesi için dayanışma içerisinde oluruz. Yeni anayasanın yapılması, çözüm sürecinin işlemesi için destekte bulunmaktan asla çekilmeyiz. Çünkü bizim için önemli olan ’de sorunların çözümüdür.

Eğer AKP, CHP bu temel ilkelerde bizim de ilkelerimizi kucaklayacak ve kapsayacak temel ilkelerde buluşmayı tartışırlarsa, bu Türkiye açısından rahatlatıcı olur. O zaman geniş tabanlı bir bütünleşme sağlanır parlementoda ve o zaman sorunların çözümü konusunda birlikte hareket etmeyi başarabiliriz."   

"ERKEN SEÇİMİ KONUŞMAK YANLIŞ"

Demirtaş, erken seçim seçeneği için ise şunları söyledi: Seçimin daha dumanı üstünde. Seçimin sonuçlarını ortaya çıkarmadan erken seçim konuşmak yanlıştır. Ben her halükarda Türkiye’nin önünü açacak bir hükümetin çıkacağına inanıyorum."

"ÇÖZÜME YÖNELİK HER AÇIKLAMA ÖNEMLİ" 

Seçim sonrası Kandil'den yapılan açıklamaları da değerlendiren Demirtaş, "HDP’nin koalisyonlara girip girmemesi, hükümette olup olmaması konusunda herkes görüşlerini belirtiyor. KCK yöneticileri de görüşlerini belirtebiliyor. Onlarda çözüm sürecinin bir aktörüdür. Görüşlerini belirtmelerinde sakınca yoktur" diye konuştu.

Demirtaş şöyle devam etti: "Sonuçta partimiz kararlarını parti kurullarında alır. Bunu yaparken de toplumdaki bütün tartışmaları izler. Bunların "Kandil'den talimat" şeklinde verilmesi partimize haksızlıktır. Kimseden talimat almıyoruz.  KCK yöneticilerinin çözüme yönelik her açıklaması bizim için önemlidir."

"HÜKÜMET YANLIŞTAN HIZLICA DÖNMELİ"

Çözüm sürecinin askıya alınması hatasından dönülmesi gerektiğine işaret eden Demirtaş, "2,5 yıldır görüşmeler oluyor. Çok da önemli noktaya gelinmişti, silahların bırakılması noktasına gelinmişti. Neden bundan vazgeçildi. Sayın Beşir Atalay’ın ortaya koyduğu bakış açısı doğrudur. Çözüm süreci seçime kurban edilmemeliydi, dondurulmamalıydı. Atalay, seçmenin AKP’yi bu konuda cezalandırırdığını söyledi. Bu doğru ve erdemli bir tutumdur. Hükümet bu yanlıştan hızlı bir şekilde dönecekse herkesin hayırına olur. Barış ve çözüm arayışında olduğu için kimse hükümeti eleştirmez. Tahkim edilmiş ateşkese ihtiyaç var. Bölgede hiçbir yerde çatışma ihtimali olmamalı. Toplum barışı istiyor. HDP’ye verilen oylar barışa verilmiştir" ifadelerini kullandı.

"ÇOK KONUŞUYOR, DİNLEMİYOR" 

Demirtaş'ın Başbakan Davutoğlu'na yönelik eleştirileri de oldu. "Davutoğlu’nun artık seçim öncesi dili ve üslubu bir kenara bırakması lazım" diyen Demirtaş, şunları dile getirdi:

"Rijit ve ötekileştirici dil AKP’ye kaybettirmiştir. Bundan yeterince ders çıkarmamıştır. Naçizane önerim; seçimler gelip geçicidir, bir seçimden yola çıkarak biz varsak ülke vardır, yoksa ülke batar yaklaşımı kimseye yarar sağlamaz. HDP’ye nasihat ve ödev vermek tutumundan vazgeçmelidir. Kendisi çok konuşmayı seviyor ama dinlemeyi hazetmiyor. Bu on yıl boyunca Davutoğlu sadece konuştu. Dinlemeyi sevmiyor. Kendisi dışındakilerinde bir şey bileceğini sanmıyor. Kendisi Dışişleri bakanıyken, Başbakanken kendisiyle çalışmakta çok zorlandık. Çünkü dinlemiyor. Kendisinden ricam az konuşsun."

"İSLAM DEĞİL, TECAVÜZ ORDUSU" 

Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiğini iddia eden Demirtaş, "Bunu kimse saklayamaz. Silah, lojistik, istihbarat desteği vermiştir. Hiçbir zaman rahatsızlık duymamıştır" dedi.

Demirtaş, "IŞİD İslam ordusu değildir. Tecavüz ordusudur. Böyle bir tecavüz ordusuna destek vermeyi insanım diyen kimse yapamaz. Kaldı ki Kürtler misafir değil kendi topraklarını savunuyor" diye konuştu.

"DİYALOG KURMAK İSTEYEN DİLİNİ DEĞİŞTİRSİN" 

Demirtaş, Diyarbakır'da yaşanan olaylara ilişkin ise şunları söyledi: "İhya-Der Başkanı katledildiğinde ilk biz kınadık. Onu katledenlerin bizimle uzaktan yakından alakası yok. Ama bizim ismimiz zikrediliyor. Ama karşı cenahtan bizi itham eden bir dil ile diyalog kuramayız. Bizimle diyalog kurmak isteyenler önce dilini değiştirsinler. Biz kimsenin katili değiliz. Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Bey avukatlık döneminde tanıdığım arkadaşlardan değerli biridir. Diyalog kurulabilir. Ama etrafındaki kadronun kullandığı dil diyalog kapılarını kapatıyor. Bunun bilinmesinde fayda var."

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Türkiye
  • Adalet ve Kalkınma Partisi
  • Gündem
  • Cumhuriyet Halk Partisi
  • Siyaset
  • Halkların Demokratik Partisi
  • Genel

Sayfa Yükleniyor...