Selahattin Demirtaş’tan sağlık durumuyla ilgili soruya yanıt

Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, video konferansla katıldığı duruşmada sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Demirtaş “Ülkemizin geçtiği bu zor süreçte biz sadece siyaset yapma yetkimizi kullanmak istiyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı 15.12.2016 - 14:25 | Son Güncelleme : 15.12.2016 - 14:29

Selahattin Demirtaş’tan sağlık durumuyla ilgili soruya yanıt

Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş avukatları katıldı.

Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş, duruşmaya video konferans yönetimiyle katıldı.

HAKİM SAĞLIK DURUMUNU SORDU

Hakim Ayhan Altun, sanık Demirtaş'a sağlık durumunu sordu ve "geçmiş olsun" dileğinde bulundu.

Selahattin Demirtaş, hakime "Sağ olun, iyi olmaya çalışıyoruz" karşılığını verdi.
İddianameyi edindiğini ifade eden Demirtaş, avukatlarının beyanda bulunacağını söyledi.

Daha sonra söz alan sanık avukatlarından Mahsuni Karaman, müvekkilinin, "Demirtaş" kullanıcı adıyla, "Halk karşısında bütün ordular çaresizdir. İşte Tayyip Erdoğan'ın sarayının ordusu ve polisi de yenildiler, yine yenilecekler" şeklinde HDP Genel Merkezinin Twitter adresinden yapılan paylaşım nedeniyle yargılanmasının, Anayasa'nın yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesine aykırı olduğunu savundu.

Demirtaş'ın milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasının da usule uygun olmadığını öne süren Karaman, bu nedenle mahkemeden öncelikle dosya hakkında "durma" kararı verilmesini ve Anayasa Mahkemesine anayasaya aykırılık iddiasında bulunulmasını istedi.

Karaman, "Zira müvekkilim, halen milletvekilidir. Bu sıfatı itibarıyla yargılanamaz" dedi.

Avukat Aydın Erdoğan da kanuna karşı hile yapılarak Anayasa değişikliği görüntüsü altında müvekkilinin yargılanmasına yönelik karar oluşturulduğunu, müvekkilinin savunma hakkının kısıtlandığını, itiraz hakkının da elinden alındığını savundu.

"SADECE SİYASET YAPMAK İSTİYORUZ"

Hakkında 20 ilde yaklaşık 102 farklı dava ve soruşturma olduğunu, 45 gündür cezaevinde bulunduğunu vurgulayan Selahattin Demirtaş, video konferansla duruşmalara katıldığını, bu yüzden de savunma hakkını kullanamadığını dile getirdi.

Demirtaş, şöyle devam etti:

"Denildi ki, 'HDP'li milletvekilleri ifade vermeyeceğiz diyerek yargıya kafa tuttu.' Bunun açıklığa kavuşmasını istiyorum. Çünkü yargıya kafa tutma değil, biz tam tersine yargısız infaza karşı, hukuksuzluğa karşı, siyasi olarak AKP'ye kafa tuttuk. Dedik ki siz yargıyı ve Anayasayı hiçe sayıyorsunuz. Biz yargının onurunu korumak adına bu hukuksuzluğa alet olmayacağız. Dolayısıyla, yargıya kafa tutan, yargının onurunu ayaklar altına alan, Anayasayı hiçe sayan biz değiliz. Biz yargıya kafa tutmak için 'ifade vermiyoruz' demedik. Biz tam tersine avukatlarımın açıkladığı nedenlerden dolayı siyasi olarak AKP'ye kafa tuttuk. Bizim adil yargıya saygımız sonsuzdur."

Yasama görevinin devam ettiğini ifade eden Demirtaş, "Bizler Türkiye Cumhuriyetinde milli irade dediğimiz parlamentonun üyeleriyiz, milli iradenin temsilcileriyiz. Evet iktidar partisi ve diğer partilerle siyasi düşüncelerimiz aynı değil, böyle olmak zorunda da değil. Ülkemizin geçtiği bu zor süreçte biz sadece siyaset yapma yetkimizi kullanmak istiyoruz" dedi.

Hakkında açılan davanın çok "uyduruk" olduğunu öne süren ve aklanacağından şüphesinin olmadığını aktaran Demirtaş, şunları kaydetti:

"Ben ve arkadaşlarım adeta intikam için cezalandırılmak isteniyoruz. Biz bunu kabul edemeyiz. Biz halkın, milletin temsilcileriyiz. Türkiye'nin bir parçasıyız. Bizim düşüncelerimizi beğenseniz de beğenmeseniz de eleştirseniz de bunların hepsine saygı duyarız. Sadece bize oy verenlerin değil tüm ülkenin milletvekilleriyiz. Biz, ülkemizde savaşı, şiddeti, bombayı, özellikle sivillere yönelik terör dahil her türlü eylemi durdurabilmek, önünü alabilmek için uğraşıyoruz. Biz bunu haketmedik. Türkiye toplumunun Türküyle, Kürdüyle barış içinde birlikte yaşaması, ülkenin bütünlüğü içinde demokratik bir çözüm bulması için canımı bile veririm. Bunun için 45 gün değil 45 yıl bile hücrede yatarım. Ama bize dayatılan bu hukuksuzluğu asla kabul edemem."

ARA KARAR

Beyanları dinleyen Hakim Ayhan Altun, ara kararını açıklayarak, bilirkişi seçilip rapor alınmasına, bilirkişi heyeti içindeki hukukçudan sanık avukatlarının durma ve anayasaya aykırılık iddialarına ilişkin ayrıntılı rapor istenmesine hükmetti ve avukatların taleplerinin bu rapor geldikten sonra değerlendirileceğini belirtti.
Ara kararın gerekleri yerine getirildikten sonra Demirtaş'ın savunmasının alınması için işlem tesisine karar veren Altun, duruşmayı 13 Nisan 2017'ye erteledi.
Öte yandan, HDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık ile aralarında yabancıların bulunduğu bir heyet de duruşmayı izledi.
Duruşmanın ardından Beştaş ve beraberindekiler, adliye önünde basın açıklaması yaptı.

ZİYARET TALEBİNE RET

Öte yandan HDP'li heyetin, terör soruşturması kapsamında tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret talepleri kabul edilmedi. HDP Genel Başkan Yardımcıları Hakkı Saruhan Oluç ve Sezai Temelli ve İstanbul MilletvekiliErdal Ataş, Edirne F Tipi Cezaevi'ne gelerek, Demirtaş ile görüşmek istedi.

Milletvekillerinin Demirtaş ile görüşmesine izin verilmeyince, heyet buradaki avukatlardan bilgi aldı. Oluç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Demirtaş ile yüz yüze görüşme taleplerinin kabul edilmediğini belirtti.

Demirtaş'ın sağlık durumunun iyi olduğunu aktaran Oluç, ''Biliyorsunuz dün akşam sağlık kontrolünden geçti. Sağlık durumuyla ilgili net bilgileri şu ana kadar alamadık ama bize iletilmiş olan sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk yok. Şu anda durumu iyi. Biraz evvel SEGBİS'le bir duruşmaya da katıldı zaten, kendi savunmasını yaptı. Yurt dışında, Almanya'da yaptığı bir konuşma ile ilgili bir duruşmaydı" diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında, daha önce çağrılmasına rağmen ifade vermeye gitmediği gerekçesiyle, 4 Kasım'da gözaltına alınmıştı. Demirtaş, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Edirne F Tipi Cezaevi'ne konulmuştu.

Sayfa Yükleniyor...