Denizli'de cinsel saldırı sanığına indirim İstinaf'a takıldı

Denizli'de takip ettiği kadına girdiği apartmanda cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan sanığa, yerel mahkemenin iyi hal indirimi uygulayarak verdiği 7,5 yıl istinaf mahkemesince bozuldu. Mahkeme hem indirimi kaldırdı hem de sanığın cezasını artırdı. Karar, Yargıtay'dan da geçti.

Denizli'de cinsel saldırı sanığına indirim İstinaf'a takıldı

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde cinsel saldırıda davasında yargılanan sanığın iyi hal indirimi İstinaf Mahkemesince bozulurken cezası da artırıldı.

Olay, 28 Temmuz 2020 tarihinde meydana geldi. İşten çıkan D.A. evine gitmek için Bayramyeri'nden minibüse bindi. D.A.'nın arkasından Hasan Ali Seçkin de aynı araca bindi.

Seçkin, A.D. ile aynı yerde inip, evinin bulunduğu apartmana kadar takip etti. Hasan Ali Seçkin, peşinden girdiği A.D’ye önce sözlü tacizde bulundu.

Seçkin, ardından da A.D'yi bıçakla tehdit ederek eliyle fiziki tacizde bulundu. Gürültü üzerine D.A'nın ailesi kapıyı açınca Seçkin, kaçtı. Ailenin ihbarı üzerine Seçkin, polisin yaptığı çalışmayla yakalandı. D.A’nun kolundaki dövmesinden teşhis ettiği Seçkin tutuklandı.

İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANDI 

Hasan Ali Seçkin hakkında 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'basit cinsel saldırı' suçundan dava açıldı. Suçlamaları reddeden Seçkin, 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın mahkemedeki tutum ve davranışları nedeniyle iyi hal indirimi uygulayarak cezayı 7,5 yıla indirdi.

Denizli'de cinsel saldırı sanığına indirim İstinaf'a takıldı - 1

D.A'nın avukatı yerel mahkemenin verdiği cezayı az, sanık avukatları ise çok bularak istinafa taşıdı.

Dava Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi'nde yeniden görüldü.

Tekrar ifadesi alınan Seçkin, D.A'yı minibüste görüp kendisine arkadaşlık teklif etmek için peşinden gittiğini söyleyerek hakkındaki suçlamaları şu cümlelerle reddetti:

''D.A.'nın psikolojik rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum. İddiaları kabul etmiyorum. D.A.'nın durumunun araştırılmasını talep ediyor, beraatimi istiyorum"

Denizli'de cinsel saldırı sanığına indirim İstinaf'a takıldı - 2

'ÇELME ATMAK İSTEDİM AMA OLMADI'

D.A. ise ifadesinde sanığın kendisini takip ettiğini fark etmediğini belirterek, "Apartmana girip asansöre bindim. İnince sanık beni öpmeye başladı. Vücudumu ellemeye çalıştı. Bağırmamam için elleriyle ağzımı kapattı. Gürültüler sanık hızlı bir şekilde kaçmaya çalıştı. Ben de ayağına çelme atmak istedim ama olmadı. Olay sırasında atletimi yırttı'' diyerek şikayetçi olduğunu belirtti. 

12 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Görülen dava sonucunda 6. Ceza Dairesi sanık hakkında yerel mahkemenin verdiği indirim kararını kaldırdı.

Sanık Hasan Ali Seçkin'e cezanın sosyal ve uyarma amacı dikkate alınarak toplamda 12 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

Denizli'de cinsel saldırı sanığına indirim İstinaf'a takıldı - 3

Kararda, "Sanık savunmasında asansörde mağdureden telefon numarasını istediğini, mağdurenin telefon numarasını vermeyeceğini ancak mağazada çalıştığını, 3 gün sonra da nişanlanacağını beyan edip, nişanlısının fotoğrafını gösterdiğini ifade ederek, mağdure konuşmasaydı bu hususları bilmesinin mümkün olmayacağını belirtmiş ise de nişanlı bir kadının tanımadığı bir kişiye bunları söylemesinin ve fotoğraf göstermesinin hayatın olağan akışına uygun düşmediği kabul edilmiş, sanığın mevcut bilgileri mağdureyi takip ederek ve sosyal medya hesabından kolaylıkla tespit edebileceği sonucuna varılmış, nişanlı bir kadının iffetini ortaya koyarak iftira atmasını gerektirecek bir sebep olmaması nedeniyle, beyanlarının gerçeği yansıttığı hususunda tam bir vicdani kanaate varılmış olup, sanığın suç kastının yoğunluğu, cezanın sosyal ve uyarma amacı, toplumsal önemi dikkate alınarak eylem karşıtlığı alt sınırdan uzaklaşılarak ceza tayini cihetine gidilmiş, sanığın eylemi bıçakla gerçekleştirdiği sonucuna varılmış, sanığın pişmanlık gösterecek davranış sergilememiş olması dikkate alınarak lehine TCK 62 maddesi tatbik edilmemesine" denildi.

'ÖRNEK KARAR ALINDI'

D.A.'nın avukatı örnek bir karar alındığı söyledi. 

Sayfa Yükleniyor...