Deprem uzmanından 24 ilden geçen KAF için uyarı: Yapıların yüzde 80’i yıkılır

Depreme Dirençli Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’na katılan neotektonik ve deprem uzmanı Prof. Dr. Hamit Haluk Selim, 24 ilin üzerinde kurulu olduğu Kuzey Anadolu Fayı’na (KAF) ilişkin uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Selim, KAF’ta meydana gelebilecek 7 üzerinde bir depremin, yapıların yüzde 80’ini yıkabileceğini söyledi.

Deprem uzmanından 24 ilden geçen KAF için uyarı: Yapıların yüzde 80’i yıkılır

’da Depreme Dirençli Kentsel Dönüşüm Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştaya katılan isimlerden neotektonik ve deprem uzmanı Prof. Dr. Hamit Haluk Selim, paleosismoloji (eski deprem izlerinin araştırılması) çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Şehirlerin ve yerleşim yerlerinin alüvyon dolgular üzerinde olduğunu belirten Selim, “Su kaynakları ve diğer birçok şeyler hep o alanlarda olduğu için yerleşim alanlarımızı ve şehirlerimizi oralarda kurmuşuz.” dedi.

Selim, meslektaşlarıyla çalışmalarına öncelikle verip, desteklediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fayı’nın bazı segmentleriyle beraber Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi’ne ait birçok aktif fay var. Bunlar özellikle , Erzincan ve diğer yerleşim alanlarını çevreleyen aktif faylar. Bunlar yıllardır hareket etmiş. Özellikle 3 buçuk milyon yıldır da hareket eden Kuzey ve Doğu Anadolu Fayı’na bağlı birçok depremler meydana gelmiştir. Aşkale, Pasinler, Erzurum ve bunlarla bağlantılı olarak Kandilli ile Dumlu Fayı gibi 27’ye yakın aktif fay, bu bölgede her an deprem üretebilecek halde duruyor.”

“YEDİSU FAYI 100 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA”

Bölgede 7 ve üzeri büyüklüğünde deprem olabilecek fayların olduğunu söyleyen Selim, geçmişte bölgede büyük afetlerin yaşandığına işaret etti.

Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu Fayı'nın geçtiği sismik boşluklu Yedisu Fayı’na değinen Selim, şunları kaydetti:

“(Yedisu Fayı) 100 kilometre uzunluğunda, 10 kilometre derinliğinde olan bir faydan bahsediyoruz. Bu sağ yanal doğrultu atımlı bir fay ve en tehlikeli faylardan. Segmentlerden biri eğer bu hareket ederse, örneğin 7,3 büyüklüğünde deprem meydana getirirse, gerçekten bu bölgede yapısal olarak yapı stoku ve zemin koşulları kötü olan birçok yer var. Depreme karşı yapabileceğiniz önlemlerden biri zemin koşullarını iyileştirmektir ki buna gücümüz yetmez. İkincisi kentsel dönüşümdür bu da doğru bir karar verilmiş olan bir yöntemdir. Kentsel dönüşümle depreme karşı dirençli şehirler meydana getiriyorsunuz.”

Deprem uzmanından 24 ilden geçen KAF için uyarı: Yapıların yüzde 80’i yıkılır - 1

“BİNALARIN YÜZDE 80’İ YIKILIR”

Kuzey Anadolu Fayı üzerinde 24 ilin olduğunu hatırlatan Selim, “Dolayısıyla bu şehirleri kaldıramayacağımıza ve bir yere taşıyamayacağımıza göre buralardaki şehirlerimizi yenilememiz lazım ama yapılarımızın yüzde 80’i maalesef çok kötü. Yani büyük bir eğer bir daha gerçekleşirse, Kuzey Anadolu Fayı üzerinde herhangi bir segment üzerinde ya da 27 aktif fayın üzerinde gerçekleşebilecek 7 ve üzeri depremler, hasar yapıcı ve yıkıcı özellikte olduğu için binaların yüzde 80’ini maalesef hasar görür, yıkılır.” diye konuştu.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...