Depremin simge binası iki hafta sonra yıkıldı

Kütahya'nın Simav ilçesinde 5.9 büyüklüğündeki depremde kısmen devrilerek yanındaki binaya yaslanan 5 katlı apartman yıkıldı.

Anadolu Ajansı 01.06.2011 - 16:26

Depremin simge binası iki hafta sonra yıkıldı

Merkezi Ankara'da bulunan firmaya bağlı ekipler, apartmanın yıkımına başlamadan önce polis çevrede güvenlik önlemi aldı.


Apartmanın çevresine güvenlik şeridi çeken polis, yıkım ekipleri ve diğer görevliler dışında alana kimseyi yaklaştırmadı.

Ekipler daha sonra apartmanın altında kalan ve ezilerek hurda haline gelen iki otomobilden birini çıkardı. Depremden önce atıl durumda olduğu bildirilen eski otomobil ise bulunduğu yerde bırakıldı.

İş makineleriyle apartmanın taşıyıcı kolonlarını zayıflatan ekipler, bir süre bekledi. Bunun ardından apartman, büyük bir gürültüyle çökerek enkaz halini aldı ve çevrede toz bulutu oluştu.

Yıkımı uzaktan izleyen bazı vatandaşlar, binanın çökmesini cep telefonlarıyla görüntüledi.

İlçe merkezinde acilen yıkılması gereken 21 bina için anlaşma yapılan firmanın, söz konusu apartmanla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin ek binasının yıkımını tamamladığı, kalan 19 binayı ise en kısa sürede yıkacağı öğrenildi.

Sözkonusu apartman, 5.9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği 19 Mayıs'tan bu yana en küçüğü 2.1, en büyüğü ise 5.0 olmak üzere yaklaşık bin 500’den fazla artçı sarsıntıya rağmen yıkılamamıştı.

5.9'luk sarsıntı nereleri etkiledi... 5.9'luk sarsıntı nereleri etkiledi...
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...