National Geographic'in hazırladığı "Dikenli Tellerin Ardında Guantanamo" (Explorer: Inside Guanatanamo) adlı belgesel, ilk kez bu tutukevine etraflıca bakılması açısından önem taşıyor.

Belgeselde gardiyanların tutukevini savaş meydanıymış gibi tasvir eden görüşleri görüntüler eşliğinde işlenirken, terör şüphelisi olarak tutulan mahkumlar, parmaklıklar arkasında geçen yıllarını anlatıyor. Mahkumların, Amerikalı gardiyanlarını "Müslümanlara karşı eli kanlı saldırganlar" olarak nitelediği belgeselde, mahkumlar ile gadiyanlar arasında günlük gerginlikler resmediliyor.

Guantanamo'nun yöneticilerinden Albay Bruce Varg belgeselde, "Burası, terörle savaşın hala bir parçası", bir mahkum da "Burası fiziksel ve psikolojik bir savaş alanı" ifadesiyle tutukevini tanımlıyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın geçen ocakta tutukevinin bir yıl içinde kapatılması talimatını vermesinden sonra, bu belgesel belki de tutukevine son bir bakış olacak.

National Geographic ekibinin serbest bırakılan mahkumlarla görüşmek için Afganistan ve İngiltere'ye gittiği ve Amerikalı siyasetçiler, istihbarat yetkilileri ve her iki tarafın avukatlarıyla görüştüğü bu belgeselde, tutukevinin bir günü de ayrıntılarıyla anlatılıyor.

National Geographic, geçen yıl ağustosta çektiği 1,5 saatlik belgeseli 12 Nisan Pazar günü ABD ve diğer ülkelerde yayımlayacak.

NİSAN SAYISINDA NG YİNE DOPDOLU

National Geographic Türkiye'den Nisan sürprizi. NG, 8. yılında tüm okurlarına 80 yıllık bir efsaneden 80 muhteşem kare içeren "Ara Güler’in Dünyası" başlığını taşıyan özel bir ek hediye ediyor. Türkiye'de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcilerinden biri olan Ara Güler'in 80 yıllık yaşamından 80 muhteşem kare, Nisan sayısında National Geographic Türkiye ile birlikte okuyuculara hediye. "Ara Güler’in dünyası" başlığını taşıyan özel ek, derginin 8. yıl armağanı... Ünlü fotoğrafçı Reza'nın "Büyük Usta Ara" diyerek başladığı yazıyla okuyucuyu karşılayan "80 yıl, 80 fotoğraf", Japonya'dan Malezya'ya, Kerya'dan Filipinlere' Ara Güler’in gözünden dünyayı NG'nin sarı çerçevesi içinden gösteriyor.