Dilovası kanserden kurtulabilir mi?

Kanserden ölüm oranı, dünya ortalamasının üç kat üzerinde çıkan Dilovası ile ilgili raporlar sorunu çözmeye yetmiyor.

NTV Haber 03.09.2012 - 11:30

Dilovası kanserden kurtulabilir mi?

2006 yılında Dilovası sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemindeydi. Araştırma komisyonu kuruldu, bölgede incelemeler yapıldı.  Denetimler sıklaştırıldı...

Bölgedeki sanayi atıklarının çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından da araştırıldı. Buna göre, beldedeki ölümlerden üçte birininin çevre kirliliğinden kaynaklandığı belirledi.

Bu ölümlerin tamamının kanserden kaynaklandığı belirtilen araştırmaya göre beldede en çok akciğer, mide, prostat, bağırsak ve lenf bezi kanserlerine rastlandı. Araştırma sonuçları çok çarpıcıydı. Çünkü verilere göre, Dilovası'nda kanserden ölüm oranı, dünya ortalamasının üç kat üzerinde çıktı.

Zaman zaman beyaz tozlar kapladı ilçeyi. Araçların üzerinde, evlerin balkonunda, her yerdeydi bu tozlar. Bölge halkının sağlığı yine tehdit altındaydı.

Bu ve benzeri olaylar hep yaşandı dilovasında. Böyle olunca da Meclis Araştırma Komisyonu, bölgenin acilen tıbbi afet bölgesi ilan edilmesini ve sanayi bölgesi sınırları içinde kalan yerleşim yerlerinin boşaltılmasını istemişti. Rapor kamu kuruluşlarına öneri niteliği taşıyordu.

Ancak bu raporlar çözüm olmadı. Sorun devam ediyor... Dilovası türkiye'nin en büyük sanayi ilçelerinden biri.... Bacalar hep tütüyor... Burada hava hep puslu... Evler hep dumanların ardından görünüyor... Fabrikalarla yerleşim yerleri zamanla iç içe geçmiş...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...