Dışişleri’nden AB’ye tepki

Dışişleri Bakanılığı, AB yetkilisi Federica Mogherini'nin "Endişeliyiz" şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı 08.11.2016 - 16:55 | Son Güncelleme : 08.11.2016 - 17:20

Dışişleri’nden AB’ye tepki

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’ne tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin bugün Türkiye hakkında yaptığı açıklamanın "kabul edilemez olduğu" belirtildi.

Darbe teşebbüsünden bu yana AB'nin beklenilen desteği vermediğine ve önyargılı bir tutum sergilediğine dikkat çekilen açıklamada, "AB maalesef terörizmle mücadele konusunda da Türkiye’nin hassasiyetlerini anlamamakta ısrar etmektedir. ifadeleri kullanıldı.

AB'nin, Türkiye'deki terör saldırılarını kınamakla bu konuda üzerine düşen sorumluluklardan kurtulamayacağını anlaması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"PKK’ya açıkça silahı bırakma çağrısı yapamayan, teröristlerin serbestçe ülkelerinde dolaşmalarına ve Türkiye aleyhine propaganda ve eylemlerini yürütmelerine ses çıkarmayan ve hatta PKK’nın Avrupa Parlamentosu koridorlarında sergi açmasına müsaade eden, Türkiye söz konusu olunca terörizmi silahlı mücadele şeklinde yansıtan kararlara imza atan AB, esasen Türk milleti nezdinde, terörle mücadele konusundaki inandırıcılığını ve itibarını kaybetmiştir. Bu sebeple, bu tür açıklamaların bizim açımızdan bir değeri bulunmamaktadır."

Mogherini bugün yaptığı yazılı açıklamada, AB ve üye ülkelerin, Türkiye'de en son yaşanan gelişmeleri "ciddi endişeyle" takip ettiğini belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...