Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Doğu Gürcistan Müslümanları Müftüsü Yasin Aliyev, Batı Gürcistan Müslümanları Müftüsü Beglar Kamaşidze ve Gürcistan Müslümanları Şeyhi Ramin İgidov'u makamında kabul etti.

İslamofobiya konusuna değinen Diyanet İşleri Bakanı Görmez, "Tabii hepimiz şunu bütün dünyaya haykırmalıyız ve demeliyiz ki kendi evindeki ateşi söndüremeyen bir İslam dünyası, İslamofobiyle mücadele edemez. Kendi topraklarını iman yurdu, barış yurdu, özgürlük yurduna dönüştüremeyen bir İslam dünyasının, başka dünyalarda İslam korkusuyla, İslam kaygısıyla, İslam düşmanlığıyla mücadele etmesi mümkün olmaz. Öncelikle İslam dünyasının kendi evindeki fitne ateşini söndürmesi lazım. Ta ki başka dünyalarda İslam'a yönelik yanlışlıkları düzeltme imkanına sahip olsun" ifadelerini kullandı.

Görmez, IŞİD terör örgütünün Ürdünlü pilotu öldürmesini büyük üzüntüyle takip ettiklerini dile getirdi.

"Halbuki, biz öyle bir dinin mensuplarıyız ki bir karıncayı yakmak haramdır, bir böceği yakmak haramdır" diyen Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İslam Peygamberi insana zarar veren herhangi bir börtü böceği bile yakarak öldürenlere lanet etmiştir. Dolayısıyla böyle olduğu halde maalesef İslamiyet'in, İslam dünyasının, bu tür vahşetlerle, bu tür dehşetlerle, bu tür insanlık dışı uygulamalarla gündeme geliyor olması, gerçekten İslam dininin iki taraftan büyük bir haksızlığa uğradığını gösteriyor. Hem içeriden hem de dışarıdan.

Bize büyük görevler düşüyor. İslam alimlerine, İslam bilginlerine büyük görevler düşüyor. Hem evimizdeki fitne ateşini söndürme hem aramızdaki kardeş kavgalarını bitirme hem de bütün dünyada İslam'a yönelik yapılan yanlışlıklara hikmetle karşılık verme imkanına ancak bu şekilde sahip olabiliriz.

O yüzden din müesseselerinin, Müslüman din adamlarının, ilim adamlarının çok daha büyük bir çaba ve gayret içinde olması gerekiyor."

Batı Gürcistan Müslümanları Müftüsü Beglar Kamaşidze de Türkiye'nin Gürcistanlı kardeşlerine her zaman büyük destek verdiğini belirtti.