Diyarbakır'da 7 milyon kök Hint keneviri ile 1,6 ton esrar ele geçirildi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde düzenlenen operasyonda 7 milyon 571 bin 62 kök Hint keneviri ile 1 ton 600 kilogram esrar ele geçirildi. Ele geçirilen kenevir, son 4 yılda ülke genelinde tek seferde yakalanan en büyük miktar olarak kayıtlara geçti.

Diyarbakır'da 7 milyon kök Hint keneviri ile 1,6 ton esrar ele geçirildi

Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, İl Jandarma Komutanlığınca, terör örgütü PKK ile üretimi ve satışı yapanlar arasında var olan bağı somut deliller ile ortaya koymak, saklanan uyuşturucu ve bunları gizleyenleri adalete teslim etmek amacıyla Lice ilçesinin Bağlan ve Kabakaya kırsal mahallelerinde gerçekleştirilen "Şehit Jandarma Er Muammer Gür Narkoterör Operasyonu", başarıyla tamamlandı.

Diyarbakır'da 7 milyon kök Hint keneviri ile 1,6 ton esrar ele geçirildi - 1

Operasyonda, önceden tespiti yapılan 89 farklı noktada 7 milyon 571 bin 62 kök Hint keneviri, arazide çalılar arasına gizlenmiş poşetler ve çuvallar içerisinde 1 ton 600 kilogram , kenevirleri sulamak amacıyla tarlalara kurulu şekilde tespit edilen 8 bin 400 metre uzunluğundaki su hortumu ve borusu ile 6 su motoru bulundu.

Diyarbakır'da 7 milyon kök Hint keneviri ile 1,6 ton esrar ele geçirildi - 2

KENEVİRİ SULAMAK İÇİN YAPAY HAVUZ

Bölgede ayrıca tarlaya ekili keneviri sulamak amacıyla kazılan çukura yerleştirilen naylon örtüyle oluşturulmuş yapay sulama havuzu da ortaya çıkarıldı.

Açıklamada, "Lice ilçesinde ele geçirilen kenevir, son 4 yıl içerisinde ülke genelinde tek seferde yakalanan en büyük miktar oldu. maddeyi kaynağında yok ederek milyonlarca vatandaşımızın zehirlenmesine engel olunmuştur" denildi.

Diyarbakır'da 7 milyon kök Hint keneviri ile 1,6 ton esrar ele geçirildi - 3

UYUŞTURUCUYU YERE ATTI

Öte yandan, Bağlan Mahallesi'nde yapılan aramada, güvenlik güçlerinin geldiğini fark ederek elindeki uyuşturucuyu yere atıp kaçmaya çalışan bir kişi yakalandı.

Sayfa Yükleniyor...