Dizi ve filmlerde digital reklama vize

RTÜK Başkanı Davut Dursun, Türk medyasında radikal bir düzenleme yaptıklarını belirterek dizi ve filmlerde ilk kez “digital ürün yerleştirme” reklamına izin verdiklerini açıkladı.

29.08.2011 - 10:20

Dizi ve filmlerde digital reklama vize

Dizi ve filmlere digital reklam dönemi başlıyor. Buna göre, film veya dizilerde sahne çekimi yapıldıktan sonra bilgisayar ortamında su, elektronik eşya ve benzeri ürünlerin reklamları sonradan yerleştirilecek.

Milliyet'in haberine göre; saatlik yayında sadece 4 ürüne ürün yerleştirme izni verileceğini belirten RTÜK Başkanı Dursun, haber bültenlerinde çocuk programlarında ve dini tören yayınlarında ürün yerleştirmesi yapılamayacağını kaydetti.

Dursun, Türkiye’nin de AB’de yeni uygulanmaya başlayan “ürün yerleştirme” uygulamasına geçeceğini kaydetti.

AB’ye uyum çerçevesinde başlanılacak reklam uygulamasının, “normal reklam, tele-alışveriş, sponsorluk” dışında dördüncü bir tür olacağını belirten Dursun şunları söyledi:

“Ürün yerleştirme ilk kez uygulanacak. Düzenleme şöyle olacak: Bir saatlik dizi veya eğlence proramında 4 ürün yerleştirilmesi yapılabilecek. Bu 4 ürüne ilişkin ürün yerleştirme süresi 12 dakika olan normal reklam kuşağı süresinin dışında tutulacak.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...