Doğan'dan şok iddia: 'Yeşil' yaşıyor

“Ergenekon” sanığı emekli Albay Arif Doğan, “Yeşil” kod adıyla bilinen Mahmut Yıldırım’ın hayatta olduğunu söyledi. “Tunceli’de görüşüyorduk” diyen Doğan, “Yeşil’in nerede olduğu sorusunu yanıtsız bıraktı.

Haberler 06.10.2010 - 17:05

Doğan'dan şok iddia: 'Yeşil' yaşıyor

''Ergenekon'' davası sanığı emekli Albay Arif Doğan, öğle saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi’ne geldi.

Kendisine ait olduğu öne sürülen ses kaydıyla ilgili ifade veren Doğan, bugünkü sorgusanda ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım ve ''JİTEM” ile ilgili açıklamalar yaptı.

Arif Doğan, ifadesinde Mahmut Yıldırım'ın arkadaşı olduğunu ifade etti.

“Yeşil”in halen hayatta olduğunu söyleyen Doğan’ın, kendisiyle Tunceli'de zaman zaman görüştüklerini söylediği öğrenildi.

Albay Arif Doğan'ın Mahmut Yıldırım'la aracı ekipler aracılığıyla görüştükleri yönünde bilgi verdiği de kaydedildi.

Emekli Albay Arif Doğan, ''Şimdi nerede?” sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

‘JİTEM’İ BEN KURDUM’
Doğan'ın JİTEM hakkında sorulan soruya da ''JİTEM'i kendisinin kurduğu ve yönettiği'' şeklinde yanıt verdiği belirtildi.

''JİTEM donduruldu. JİTEM’e ilişkin tüm belgeler hala bir JİTEM görevlisinde duruyor'' ifadesini kullandığı belirtilen Doğan'ın, söz konusu JİTEM görevlisinin ismini savcıya vermediği kaydedildi.

‘PKK JİTEM’E ÇALIŞTI’
Öldürülme korkusu nedeniyle söz konusu ismi vermediği ifade edilen Doğan'ın ''JİTEM’in bazı dönemlerde PKK'yı kullandığını'' belirterek, '' bir dönem yaşanan TIR yakma olaylarından bazılarının PKK'ya JİTEM tarafından yaptırıldığını'' öne sürdüğü bildirildi.

‘EŞREF BİTLİS’İN ÖLÜMÜ KAZAYDI’
Doğan'ın, ifadesinde, eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in ölümüne ilişkin de ''O bir kazaydı, suikast değildi'' dediği öğrenildi.

‘ALIŞTIK, YİNE GELECEĞİZ’
Arif Doğan, adliyeden ayrılışı sırasında bir gazetecinin ''Hangi konuda sorgulandınız?'' sorusuna, ''Sonra söyleyeceğim. İfadem bitmedi. Ne olacak alıştık, yine geleceğiz'' yanıtını verdi.

Bir daha ne zaman geleceği sorulan emekli Albay Doğan, ''Takdir savcılarımızın'' dedi.

Doğan'ın ifadesinin, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık tarafından, Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığının ''faili meçhul cinayetlere'' ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında yazılan talimat doğrultusunda alındığı öğrenildi.

İNTERNETTEKİ SES KAYDI
İnternet ortamına düşen ses kaydında ''JİTEM'i ben kurdum'' diyen ve Doğan olduğu iddia edilen kişi, aynı zamanda, ''Alevi-Sünni kavgası için Alevilere saldıracak sakallı bir ekip kurdum. 7 bin ruhsatsız silah dağıtıp terörist yetiştirdim. 10 bin silahlı adamla suç örgütlerini yönettim'' ifadelerini kullanmıştı.

Ses kaydında, ''(Eşref Paşa'nın ölümü) Cem Ersever yaptı diyorlar. Eşref'i öyle böyle yapmış! Hayır. Cem Ersever'in arkasına ben destek vermesem... adam mı öldürebilir? Söyleme ya, bırak şunu ya...

Ahmet Cem Ersever'iymiş, Mustafa Deniz'iymiş, Mahsune'siymiş, bunlar çakal ya'' sözleri yer almıştı.

Ses kaydıyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 23 Eylülde inceleme başlatmıştı.

Sayfa Yükleniyor...