Dolandırıcının hesabına 1 lira yatırıp polise yakalattı

Erzurum'da yaşayan Ömer Aydın Kublay, '15 bin TL gönderdim' diyerek hesabına 1 lira yatırdığı dolandırıcının Adana'da yakalanmasını sağladı.

DHA 07.05.2016 - 19:36

Dolandırıcının hesabına 1 lira yatırıp polise yakalattı

Erzurum'un Yakutiye İlçesi'nde yaşayan Ömer Aydın Kublay'ı telefonla arayan dolandırıcılar, kendilerini polis olarak tanıtıp, "Durdurduğumuz araçta yaptığımız aramada 25 bin lira ile paranın senin tarafından yatırıldığını gösteren belge ele geçirdik. Araçtaki iki kişinin de terör örgütü PKK ile bağlantısı bulunduğunu tespit ettik. Senin onlarla bağlantın olmadığını biliyoruz ama bu kişiler, iki arkadaşlarının daha olduğunu ve onların da hesabına para yatırılacağını söyledi. Onların da yakalanabilmesi için vereceğimiz hesaba para yatırman gerekiyor" diyerek para istedi.

Her gün televizyon ve gazetelerde görüp okuduğu yöntemin kurbanı olmak üzere olduğunu anlayan Ömer Aydın Kublay, telefondaki sahte polisin yakalanmasını sağlamak için, bankadan 15 bin lira kredi çektiğini söyledi. Hesap numarasını veren dolandırıcıya 15 bin lira yerine 1 TL yatıran Kublay, polisle haber verip olayı anlattı. Hesabı takip eden polis, dolandırıcının Adana'nın merkez Seyhan İlçesi'ndeki bir hesaptan parayı çekmek istediğini belirledi. Adana polisi, hesap sahibi Metin A.'yı yakalayarak gözaltına aldı. Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki ifadesinde dolandırıcılık iddiasını kabul etmeyen Metin A., "Gaziantep'ten Adana'ya iş aramak için geldim. Yolda yürüdüğüm sırada yanıma gelen bir kişi, yakınının kendisine para göndereceğini ancak bankada hesabının bulunmadığını belirterek benden yardım istedi. Ben de yardımcı olmak için hesabıma para yatırılmasına izin verdim" diye savunma yaptı.

Şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Polis ekipleri, Kublay'ı telefonla arayarak kendisini polis olarak tanıtan zanlıyı yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Sayfa Yükleniyor...