DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, partisinin Denizli il binasında düzenlediği basın toplantısında, ulusal birlikten yana, Atatürkçü ne kadar güç varsa ''DSP'nin güvercininin kanatları altında'' seçime girmeye davet ettiklerini, her evden en az bir oy istediklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''halktan korktuğunu'' öne süren Erçelebi, şöyle konuştu:

''Halkından korkan bir başbakan olur mu? Koruma ordusu neredeyse Başbakanı dinlemeye gelenlerden fazla. 'Vesayet altında' diye diye kurumları yıprattı. Ama Türkiye'de demokrasi kimin vesayeti altında diye sorarsanız, Tayyip Erdoğan'ın vesayeti altındadır. Biz 12 Haziranda demokratik solcular olarak, Türk demokrasisini Tayyip Erdoğan'ın vesayetinden kurtaracağız. Türkiye'de özgürlüklerin çığırını açacağız. Çünkü özgürlük mücadelesi yapan tek partinin DSP olduğunu herkes biliyor.''

Erçelebi, ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıkları Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'a milletvekili adaylığı teklif ettiklerini ifade etti.

Erçelebi, şöyle konuştu: ''Birebir görüşmedik ama teklifimizden haberdarlar. Basın mensuplarının düşünce özgürlüğünden yanayız. Bugün yazdıklarından dolayı haksız ve hukuksuz şekilde içeride tutulan Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın özgürlüklerine kavuşmaları için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. İnşallah 12 Haziran seçimleri basın mensuplarının ve haksız hukuksuz içeride tutulan insanlar için özgürlük mücadelesi olacaktır.”

CHP KAPIYI KAPATMIŞTI
Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay’ın adaylığı ilk önce CHP’de gündeme gelmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, Özkan ve Balbay'ı milletvekili adayı gösterebileceklerini söylemişti.

Ancak daha sonra açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Adaylık gibi bir şey yok” demişti.