DTP'den oturma eylemi

Demokratik Toplum Partisi'nin,, partililere yönelik gözaltlara dikkat çekmek için yaptığı Meclis'teki oturma eylemi sona erdi. DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna "Demokratik siyasetteki ısrarımızı göstermek istedik" dedi.

NTV Haber 22.04.2009 - 12:17

DTP'den oturma eylemi

DTP milletvekilleri dün akşam Genel Kurul'da başlattıkları oturma eylemini saat 08.00 itibariyle sona erdirerek Genel Kurul salonundan ayrıldı.

Beraberindeki milletvekilleri ile gazetecilere açıklama yapan Emine Ayna, "Farklılıkların yaşama şansına izin vermeyen yaklaşımı reddedeceğimizi göstermek istedik" dedi.


Ayna eylemlerinin bununla sınırlı kalmayacağını belirtti ve "Gözaltındaki arkadaşlarımız bırakılıncaya ve tüm demokrasi ve barış güçlerinin demokratik siyaset yapmasının önündeki engeller kaldırılıncaya kadar bu konuda ısrarımıza devam edeceğiz" dedi.

Dün akşam TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, 1 Mayıs'ın, 'Emek ve Dayanışma Günü' adıyla tatil ilan edilmesine ilişkin kanun tasarısının yasalaşmasının ardından birleşimi kapatmış,  milletvekillerinin dışarı çıkmasına karşın DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve 20 milletvekili ile ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, sıralarından kalkmamıştı. 

Meclis Başkanı Köksal Toptan, eylem için ‘demokrasimize yararı olmaz’ yorumunu yapmıştı. DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ise eylemin, son derece demokratik bir duruş olduğu görüşünü savunmuştu.

AHMET TÜRK SORULARI YANITLADI
DTP Genel Başkanı, ''Partilerine yönelik operasyonları protesto etmek, halk iradesine sahip çıkmak ve çözümün yerinin parlamento olduğunu hatırlatmak için'' TBMM Genel Kurulu'nda başlattıkları oturma eylemi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Parlamentonun çözüm gücünün olmasını istemelerinden ve sorunların parlamento zemininde tartışılmasının gerekliliğine olan inançlarından dolayı eylemi Meclis'te yaptıklarını dile getiren Türk, parlamentonun bir an önce ülke sorunlarının çözümüne yönelik çabaları geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Ahmet Türk, partisindeki bir çok yetkilinin son operasyonda tutuklandığını anımsatarak, bu tutuklamaların demokratik siyasetin önünün kesilmesi için yapıldığını savundu. Türk, ''Eğer barışçıl bir sürecin geliştirilmesi konusundaki düşüncelerimiz ciddiye alınmayacaksa, Londra'da gidip kürsülerde oturmaya aşık değiliz. Çekeriz, köyümüze, ülkemize, Diyarbakır'a gideriz'' dedi.

Türk, seçimi kazandıkları illerde AK Parti'li milletvekillerinin, ''seçimi zorla aldılar'' şeklinde beyanlarda bulunduklarını iddia etti.

Türk, 29 Mart yerel seçiminde, Mardin'in Midyat ilçesinde AK Parti'nin 3 bin 200, partisinin 6 bin 540, Demokrat Parti'nin de 7 bin 300 oy aldığını bildirerek, ''Böyle bir baskı olsa, seçimi bizim almamız ya da valisiyle, emniyet müdürüyle çalışan AK Parti'nin kazanması lazım. Halkın barışçıl bir sürecin geliştirilmesi konusunda umutlu olduğu bir dönemin birden bire çok yönlü şekilde önünün kesilmesi, bunu boşa çıkarmaya yönelik bir davranışın içinde olunması çok dikkat çekicidir'' dedi.

DTP 23 NİSAN'A KATILMIYOR
Öte yandan, bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili düzenlenecek resmi törenlere katılmayacaklarını dile getiren DTP Grup Başkan Vekili Demirtaş, amaçlarının 23 Nisan'ı değil, AK Parti'yi protesto etmek olduğunu söyledi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...