Düzce depreminde ölenler anıldı

Bundan tam 10 yıl önce hayatını kaybedenler için Düzce'de anma töreni düzenlendi.

Anadolu Ajansı 12.11.2009 - 21:37

Düzce depreminde ölenler anıldı

Düzce'de, 12 Kasım 1999'da meydana gelen depremin 10. yılı nedeniyle hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi.

Depremde yakınlarını kaybedenlerin konuşmaları ve şiirleriyle başlayan törende duygu dolu anlar yaşandı.

Depremde kızını ve kardeşini kaybeden Züleyha Kuşçuoğlu, yaptığı konuşmayla, kızının ve kardeşinin acısını taşıdığını belirterek, hiç kimsenin kendisine yardım elini uzatmadığını, defalarca Valilik makamına çıktığını ama hep geri çevrildiğini öne sürdü.

Konuşmaların ardından, Pi Sanat Atölyesi'nce hazırlanan Deprem Oratoryosu izleyenlerden büyük alkış aldı.

Törene katılanlar, depremin meydana geldiği saat 18.58'de sirenler eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Öte yandan, Düzce Depremzedeler Derneği tarafından aynı meydanda ayrı bir tören düzenlendi.

Dernek Başkanı Ayşegül Şenolcan, yaptığı konuşmada, depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen, depremzedelerin hakkının verilmediğini ileri sürdü.

Şenolcan, ''Deprem sonrası yapılan hasar tespitleri, Kalıcı Konutlar EYY Kredisi, ortaya çıkan barınma sorununun çözümü ile ilgili taleplerimiz, depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen çözülmedi'' dedi.

Anma sırasında Düzce Lokantacılar Odası tarafından soğuk ve yağışlı hava nedeniyle tören alanında vatandaşlara çorba ikramında bulunuldu.

Anıtpark Meydanı'nda Kızılay Düzce Şubesi ve Düzce Üniversitesi tarafından düzenlenen anmaya, Düzce Valisi Bülent Kılınç, Belediye Başkanı İsmail Bayram, İl Emniyet Müdürü Zekeriya Kahraman, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Büyük, Daire Amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...