İçişleri Bakanı Efkan Ala, güvenlikle ilgili yeni düzenlemeler konusunda, "Bir olay olduğu zaman sorumlusu aranmayacak. Şimdi birden çok sorumlu ve yetkili var. Ama sorumlu tek, yetkili çok görevli olacak" dedi.

Ala, Hilton Otel'de düzenlenen "Belçika-Türkiye Üçlü Bakanlar" toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetede, "Sokaklar polise zimmetlenecek" başlığıyla yayımlanan habere ilişkin soru üzerine Bakan Ala, çeşitli düzenlemeler yaptıklarını, yetkili olanların nereden ve ne kadar alandan sorumlu olacaklarının belli olacağını belirterek, "Bir olay olduğu zaman sorumlusu aranmayacak. Şimdi birden çok sorumlu ve yetkili var. Ama sorumlu tek, yetkili çok görevli olacak. Yapıyoruz da şu anda başladık da daha kaliteli hizmeti daha iyi bir biçimde vatandaşa sunabilmek için yaptığımız düzenlemeler mahalle mahalle, sokak sokak, cadde cadde kimin görevi nedir, nerede başlıyor, nerede bitiyor böyle bir düzenleme yapıyoruz" diye konuştu.

Ala, "Uygulama bir bekçilik sistemi gibi mi olacak sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Şimdi sadece bekçilik değil, modernize edilmiş polise zimmetleniyor bu. Ama korucular, bekçiler zaten bekçilik sistemi tamamen kalkmış değil, bir miktar devam ediyor. Onu da geliştireceğiz birçok alanda daha kaliteli, daha iyi bir güvenlik hizmeti sunabilmek için yaptığımız düzenlemeler."

"VATANDAŞLARIMIZIN HUZURU İÇİN""

Vatandaşları huzursuz edecek bir uygulamanın söz konusu olmadığını bildiren Bakan Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Polisin, terörün olmadığı bölgelerde ya da terörün olduğu yerde güvenlik hizmeti sunarken en çok dikkat ettiği şey vatandaşla suçluyu, vatandaşla sanığı ayırt etmek, vatandaşla teröristi kesin biçimde ayırt etmek. Burada hiçbir tereddüt yok. Oralarda da görev alacak bütün arkadaşlarımız bu konuda birinci derece önemli olarak talimatlandırılıyor. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için bu yapılacak, yoksa onları huzursuz etmek için değil elbette. Onun için de vatandaş da bilecek ki şu alanda bir sıkıntı olduğu zaman, bir asayiş problemi kolaylıkla ulaşabileceğim kişi şudur ve birim şurasıdır. Onun için böyle bir değerlendirme yapıldı."

Gazetelerde, illerde canlı bomba alarmı verildiği, ikiz plakalı araçlar arandığı şeklinde haberler çıktığının anımsatılması üzerine de Ala, tam bilgiye dayanmayan bu tür haberlerle, dedikodularla toplumun meşgul edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Devletin istihbarat birimlerinin aldıkları bilgileri, önleyici birimlerle paylaştığına değinen Ala, terörün sadece Türkiye'yi tehdit etmediğini ifade etti.