Elif yoksul öğrencilere burs veriyormuş

Fransa’da IŞİD’in düzenlediği saldırılarda yaşamını yitiren 129 kişiden biri olan Türk kızı Elif Doğan’ın Senagal’de üniversite eğitimi gören 3 Müslüman öğrenciye burs verdiği öğrenildi.

DHA 02.01.2016 - 13:19

Elif yoksul öğrencilere burs veriyormuş

Fransa’nın Paris kentinde 14 Kasım’da IŞİD militanlarının düzenlediği üç ayrı saldırıda 129 kişi yaşamını yitirdi, 352 kişi de yaralandı.

Saldırılarda Türk asıllı Belçika vatandaşı Elif Doğan da erkek arkadaşıyla birlikte kafeteryada oturduğu sırada hayatını kaybetti.

Elif’in, çalıştığı şirketten aldığı 2 bin Euro’luk maaşının 4’te biri olan 500 Euro’yu, her ay düzenli olarak Senegal’de üniversite eğitimi alan 3 Müslüman öğrenciye eğitim bursu olarak gönderdiği ortaya çıktı.

Lise yıllarında da Senegal’e gidip çeşitli kurumlar adına burada Fransızca dersleri veren Elif’in bu yardımlarından habersiz olan ailesi, üzüntü ve buruk gururu bir arada yaşadı.

Baba Kemal Doğan, Fransa’nın vereceği tazminatı da ihtiyacı olan öğrencilere burs olarak dağıtmaya karar verdi.

Aile ayrıca kızlarının Belçika’daki arkadaşları aracılığıyla da vakıf kuracak. Vakıf, yoksul öğrencilere burs verecek.

Bunu arkadaşlarının bile bilmediğini belirten Baba Kemal Doğan, “Müslümanlıktaki, ’Bir elin verdiğini diğeri bilmemeli’ kuralına uygun hareket etmiş. Kızımın bu yaptığı sadece Müslümanlıkla ilgili değil, yardım ettikleri Hıristiyan da olabilirdi, Budist veya Musevi de olabilirdi. Burada önemli olan hümanist, yaklaşım. İnsanlık, insani yan önemli. Bizler de kızım adına küçük bir vakıf kuracağız. O zaman bu yardımları daha organize ve sürekli hale getirmiş olacağız" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...