Emekli albay uyuşturucu ticaretinden mahkum

Diyarbakır'da ''uyuşturucu madde ticareti yapmak'' suçundan yargılanan emekli albay 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Emekli albay, hapiste kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edildi.

Anadolu Ajansı 01.06.2009 - 11:46

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Zeki Eesmeray ve kayınbiraderi Murat Günay hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, sanıklar Esmeray ile Günay hakkında, TCK'nın ''uyuşturucu madde ticareti yapmak'' suçunu kapsayan 188/3. maddesi uyarınca 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istedi.

Sanıklardan Esmeray son savunmasında, suçlamayı kabul etmeyerek, ''olayla benim ilgi ve alakam yoktur'' dedi.

Günay ise eniştesi Esmeray'ın olayla ilgisinin olmadığını söyledi.

5 YIL HAPİSTEN TAHLİYEYE
Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından Esmeray ve Günay'ı ''uyuşturucu ticareti yapmak'' suçundan 5'er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme heyeti sanıkların yargılama esnasındaki tutum ve davranışlarını dikkate alarak, cezayı 4'er yıl 2'şer ay hapse dönüştürdü.

İki sanık, tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliye edildi.

9 KİLO ESRARLA YAKALANMIŞLARDI
Diyarbakır'da 27 Aralık 2008 tarihinde Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Diyarbakır-Silvan kara yolunda yapılan kontroller sırasında şüphe üzerine durdurulan bir araçta yapılan aramada 9 kilo 300 gram kubar esrar ele geçirilmiş, olayla ilgili olarak, aracın sürücüsü olan emekli Albay Zeki Esmeray ve kayınbiraderi Murat Günay gözaltına alınmıştı.

''YUMURTA VE TEREYAĞI SANDIM”
Emekli albay Esmeray, savcılıktaki ifadesinde, bölgede uzun yıllar görev yaptığını ve bu bölgeden biriyle evli olduğunu belirterek, ''Kayınbiraderim Murat Günay'la Diyarbakır ile Bingöl arasında bulunan köylerine gittik. Murat Günay, köyde hazırlanan malzemeleri alıp, bagaja koydu. Ben poşettekinin köy ekmeği, yumurta ve tereyağı olduğunu düşündüm. Murat Günay'ın bagaja esrar koyduğunu bilmiyordum'' demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...