Emniyet Genel Müdürlüğü'nden "duvar yazısı" genelgesi

Emniyet Genel Müdürlüğü terör operasyonları sonrası paylaşılan olay yeri görüntüleri ve duvar yazıları üzerine harekete geçti. 81 ilin emniyet müdürüne bu tür davranışta bulunanlara karşı soruşturma açılması için genelge gönderildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden "duvar yazısı" genelgesi

Emniyet Genel Müdürlüğü, PKK'ya yönelik operasyonlar sırasında sosyal medyada yeralan yazı ve görüntülerle ilgili personelini uyardı.

İnsan haklarına aykırı ve polisin itibarına zarar verecek eylemlerden kaçınılması istendi.

Şırnak’ta çatışmada öldürülen Hacı Lokman Birlik’in iple bağlanarak zırhlı aracın arkasından sürüklenmesi, Silvan'da operasyonun ardından duvarlara yazılan bazı yazılar genelgeye dayanak oluşturuyor.

Bu gelişmeler üzerine Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, 81 ilin emniyet müdürlerine uyarı genelgesi gönderdi.

Genelgede bu tür davranışlarda bulunan polislerle ilgili soruşturma açılması ve disiplin cezası uygulanması istendi.

Genelgede, "Profesyonellikten uzak bu tür davranışlar, büyük zorluklarla tesis edilen güven ve itibarımıza zarar vermektedir" denildi.

Polis teşkilatanın hukuka ve insan haklarına gösterdiği azami dikkat ve özeni zedeleyecek bu tür davranışta bulunan personel hakkında gerekli idari ve adli işlemlerin başlatılması istendi.

Genelgede cep telefonu uyarısında da bulunuldu. Olay yerinde sadece olay yeri inceleme birimlerinde görevli personelin ses ve görüntü almaya yetkili olduğu belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...