En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max

HTC, amiral gemisi One ile elde ettiği başarıların ardından, en yeni adımını phablet alanında One Max ile attı.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max

Mobil oyun oynamaya, uzun yolculuklarda film izlemeye veya telefonunda saatlerce müzik dinlemeyi sevenler için, en başarılı phablet’lerden biri piyasada. Uzaktan kumandası telefon gibi kullanılabilen One Max, sahip olduğu fonksiyonları daha da pratik hale getiren aksesuarlarının yanı sıra, dev boyutunu tamamen eğlenceye odaklayan bir performansa sahip.

‘Telefona sahip telefon’ One Max, phablet piyasasına yeni bir soluk getirirken, başarılı tasarımı ve canlı renkleriyle rakiplerini bir hayli zorlayabilir.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 1 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

TASARIM

Phablet sınıfında yer alan Max One, HTC’nin sunduğu en büyük cihaz olarak dikkat çekerken, tasarımı HTC One’a benzerlik gösteriyor. Alüminyum ve polikarbonat bileşimi olan One Max, şık olmasının yanı sıra oldukça büyük ve ağır cihaz.

143 gram olan HTC One’a kıyasla ağırlığı 217gram olan 164.5 x 82.5 x 10.29mm ölçülerindeki One Max, büyük elleri olan birisi için bile kullanması kolay olmayan bir dev. HTC, konuşma yapmak başta olmak üzere kullanıcıları zorlayabilecek büyüklüğü aradan çıkarmak için, oldukça pratik ve kullanışlı olan RFID kumanda HTC Mini+ aksesuarını sunuyor. Daha sonra değineceğimiz bu ufak kumanda ile telefonunuzun tüm fonksiyonlarını kullanabiliyor, telefon görüşmeleri yapabiliyorsunuz.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 2 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Dev, siyah dokunmatik ekranın üzerindeki HTC logosunun sağ tarafında ana ekran, sol tarafında ise ‘geri’ tuşu yer alıyor. Ekranın üst ve alt kısmında, One Max’in en beğendiğim özelliği, ızgara hoparlörleri bulunuyor. Üstteki hoparlörün sağında, 2.1 MP kamera yer alıyor.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 3 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Cihazın sağ tarafında, ekran açma tuşuyla, üzerinde ses ayarı tuşu yer alıyor. Sol tarafında ise arka paneli açabilmeniz için kaydırmanız gereken oynak tuş bulunuyor. One Max’in altında, micro USB girişi, üzerinde ise RFID (radyo frekans kimlik tanımlama) okuyucu ve 3.5 mm kulaklık girişi yer alıyor.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 4 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Arka panelde, One Max’in 4 MP kamerası, yanında LED flaşı ve kameranın altında parmak izi taraması yer alıyor.

Telefonunuza micro SIM ve microSD kartını yerleştirmek için sol kenardaki tuşu kaydırıyor ve arka paneli açıyorsunuz. Batarya da karşınıza çıksa da o yerinden kımıldamıyor.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 5 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

6.3 inç’lik Samsung Galaxy Mega, 6 inç’lik Nokia Lumia 1520 ve 5.7 inç’lik Galaxy Note 3’ün yanında yeni bir dev olarak beliren One Max, bu cihazlar arasında en büyük rakibi olarak beliren Note 3’e kıyasla daha uzun, kalın ve ağır. Yine de, One+’ın sağladığı kullanım kolaylığı, parmak izi taraması ve performansıyla oldukça başarılı bir cihaz.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 6 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

PARMAK İZİ TARAMASI

İlk olarak, iPhone 5S’in ardından parmak izi taraması bulunan ikinci cihaz olarak beliren One Max’in bu özelliğine bakalım. Kısaca söylemem gerekirse, tarayıcı başarılı ancak ne kadar kullanışlı olduğu kullanıcılara kalmış bir konu.

Ekranın üstünden aşağı çekeceğiniz genel ayarlardan parmak izi taramasını aktif ediyorsunuz ve birkaç aşamada hızlıca işlemi tamamlıyorsunuz. Acil durum için de şifre belirliyorsunuz.

Tarayıcı, üç farklı parmak izini kaydedebiliyor. Herhangi üç parmağınızı, telefonu üç farklı kısa yolla açmak için kullanabiliyorsunuz. Örneğin işaret parmağımı ana ekranı, orta parmağımı da kamerayı açmak için tarattım. Ekran açma tuşuna bastıktan sonra, ekran kilitliyken okutacağınız parmağınızı hafifçe değdirerek aşağı kaydırıyorsunuz (basılı tutmuyorsunuz). Tarayıcı, 1 saniye içinde parmak izini okuyor ve belirlediğiniz ekranı açıyor. Eğer birkaç defada başarılı olamazsanız, belirlediğiniz şifreyi girerek ekranı açıyorsunuz.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 7 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

EKRAN VE GÖRÜNTÜ

One Max, 5.9 inç, 1920x1080 çözünürlükte ekrana sahip. Aydınlık ve ışıma miktarını belirleyen lux derecesi 451 olan One Max, son derece canlı renkler ve parlak bir görüntü sunuyor. 1080p Full HD ekran, Lumia 1530 ve Galaxy Mega’dan daha iyi renkler sunsa da,555 lux olan Note 3’ün gerisinde kalıyor. Ancak bunun genel performans adına önemsiz olduğunu belirtmem gerek.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 8

One Max, ekranına doğrudan güneş ışığı düşse bile aydınlık ekranı sayesinde görüntüyü net kılıyor. Ayarlardan otomatik parlaklık ayarını seçmeniz, sizi her ortamda parlaklığı ayarlamaktan zorunda bırakmayacak.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 9

SES

One Max’in kesinlikle en beğendiğim özelliği harika ses kalitesi. Amplifikatör destekli hoparlörler, HTC Boom Sound teknolojisiyle net ve çok güçlü bir ses çıkışı sunuyor.

One Max Wi-Fi bulunan ortamlarda bedava müzik uygulamaları kullanarak anında bir müzik setine çevirmek için çok ideal bir cihaz. Hoparlörlerin konumu, telefon elinizde olsun veya bir yüzeye koyun, ses kalitesini kaybetmiyor. Oldukça yüksek ses çıkışı olan One Max, Beats kulaklıklarıyla sizi sağır edebilir.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 10 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Phablet’in ses performansı, ekran kalitesiyle bütünleştiği zaman karşınıza video izlemek ve oyun oynamak için harika bir cihaz çıkıyor. One Max, başarılı tasarımı sayesinde kullanım esnasında parmaklarınızla hoparlörlerin kapanmamasını sağladığı gibi, ön paneldeki ses sistemi telefonu bir yüzeye koyduğunuzda da sesin kesilmemesini sağlıyor.

Geniş ve düz ekranın performansı özellikle oyunlarda kendini gösteriyor. Video izlemekten de bir o kadar keyif alıyorsunuz. One Max’i, genel kullanımın yanında en çok bu oyun-video performansıyla beğendiğimi söylemeliyim.

MINI+

One Max’in çok büyük olduğunu düşünüyor, parmaklarınızın çaresiz kaldığını hissediyor veya telefon görüşmesi yapmakta zorlanıyorsanız, HTC sizin için en pratik çözümü Mini+ aksesuarıyla sunuyor.

One Max’e Bluetooth ile bağlanan Mini+, 15 metre mesafe içinde phablet’in tüm özelliklerini kullanabilmenizi sağlıyor.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 11 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Örneğin, sabah işe gitmek için otobüse bindiniz. One Max çantanızda, Mini+ cebinizde. Telefonunuza gelen tüm uyarı, mesajları görebiliyor, gelen aramaları Mini+ ile cevaplayarak, bu ufak aksesuarla rahatlıkla telefon görüşmenizi yapabiliyorsunuz. Sadece phablet ile Mini+ 15 metreden fazla birbirlerinden uzaklaşmamalı.

Dahası da var… Phablet’inizde video izleyeceksiniz veya müzik dinlemek istiyorsunuz. One Max’i bir yüzeye dayayın, arkanıza yaslanın ve kumanda özelliğini aktif edeceğiniz Mini+ ile ister YouTube’a girin, ister Spotify veya Deezer ile müzik dinleyin. Ya da, internet tarayıcısında gezinin. Avuca sığan büyüklüğü ve kullanım kolaylığıyla, Mini+, One Max ile çok iyi uyum sağlıyor ve cihazın kullanılabilirliğini artırıyor.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 12 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

YAZILIM

Android 4.3 kullanan HTC One Max, HTC Sense 5.5 arayüzü ile çalışıyor. Sense ile oldukça temiz ve pratik bir arayüze sahip olan One Max, ekran genişliği sayesinde sayfalar dolusu uygulama kirliliğine maruz kalmıyor.  Sütunları, 3x4 veya 4x5 düzeninde ayarlayabiliyorsunuz.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 13

Cihazın en öne çıkan kendine has hizmeti Blinkfeed. Artık her marka mobil cihazda görmeye alıştığımız gibi, Blinkfeed de HTC’ye özel bir haber içeriği. Haberleri ve sosyal medya güncellemelerini ayarlayabileceğiniz içerik Windows Phone 8 benzeri bir tasarım sunuyor. Blinkfeed kullanabilmek için Android güncellemenizi yapmanız gerekiyor.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 14

Scribble, yani ‘Çiziktir’, adı üstünde anında kullanabileceğiniz not defteriniz. Belli başlıklarda notlar oluşturabiliyor ve bir şablon içinde birden fazla belge oluşturabiliyorsunuz. Oldukça başarılı görsek klavye ile etkin bir şekilde kullanılabilen uygulama, HTC Stylus kaleminiz varsa elle not almak ve karalama yapmak ve için ideal.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 15

Bir diğer bahsedilmesi gereken içerik, Kid Mode, yani ‘Çocuk Modu.’ One Max, mobil oyun tecrübesini harika sunan bir cihaz. Sonuç olarak çocuklarınızın da harika vakit geçirmesini sağlayabilir. Çocuk Modu’nda, çocuğunuzun elindeki phablet’in tüm kişisel bilgilere ve uygulamalara erişimi engelleniyor. Çocuğunuzun karşısına, Angry Birds’ten karalama tahtasına kadar birçok oyun ve eğlence uygulaması içeren Zoodles menüsü çıkıyor. 6 yaşındaki çocukların rahatlıkla mobil uygulama indirebildiği günümüzde, çocuğunuzun eğlence dünyasını One Max ile güçlendirebilirsiniz.

KAMERA

One Max’in Ultrapixel f/2.0 lens açıklığındaki 4 MP kamerası, loş ortamlarda bile ışığı çok iyi yakalıyor ve canlı renklere sahip fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Ancak lensin ışığı bu kadar iyi yakalaması, aydınlık ortamlarda görüntünün fazla parlak çıkmasına da neden olabiliyor.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 16 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!
En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 17 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!
En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 18 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

1080p video kayıt özelliği bulunan One Max, oldukça net bir görüntü sunuyor ancak özellikle güneş ışığının yoğun olduğu noktalarda fazla parlaklık söz konusu.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 19 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!
En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 20 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Kamera uygulaması HTC One ve HTC One Mini’den fazla farklı olmayan One Max, gece modu, HDR (yüksek dinamik aralık), dual capture (manzarayı çekerken aynı anda selfie çekebilirsiniz) ve anti-shake (sarsılmaları önleyici) modlara sahip.

One Max’in bir önemli kamera özelliği, HTC Zoe. Tek seferde birden fazla görüntü almanızı sağlayan bu özellik, daha sonra birçok işlem yapmanızı sağlıyor. Çekimi makaslayıp düzenleyerek, GIF bile oluşturabiliyorsunuz. Fotoğrafın üzerine çizim yapmak, belli bir bölgeyi kırpmak gibi seçenekler de mümkün.

BATARYA

3300 mAh gücünde bataryaya sahip olan One Max, oldukça tatmin edici bir kullanım süresine sahip. Güç tasarrufu modu kapalı ve ekran parlaklığı maksimum halde tüm gün normal kullanıma maruz kalan phablet (Wi-Fi kapalıydı), benchmark testlerinin ardından halen yüzde 40 seviyesinde güce sahipti.

Wi-Fi ve güç tasarrufu modu açık, ekran parlaklık seviyesi yüksek halde rutin kullanımda, batarya 1.5 gün hatta daha fazla dayanıyor. Normal kullanımda konuşma süresi 28 saat, bekleme süresi ise 393 saat olan One Max, şarj süresinde birçok mobil cihazdan farklı değil.

SONUÇ

One Max, tasarımı oldukça başarılı ve performansı yüksek bir phablet. Fotoğraf kalitesi, iş uygulamaları, işlemci hızı gibi bazı faktörlerde rakiplerinin gerisinde kalıyor olsa da, yüksek ses ve görüntü kalitesi, aksesuarlarıyla uyum içinde kullanılması ve parmak izi taraması gibi özellikleriyle oldukça başarılı bir cihaz. Mini+ ve Stylus kalemin yanı sıra, One Max, HTC Boombass hoparlörü, TV’ye bağlantı sağlayan Media Link HD ve taşınabilir batarya Battery Bar gibi ek aksesuarlara da sahip.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 21
En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 22

Mobil oyun oynamayı sevenler, One Max’e bayılacak. Mobil cihazını ağırlıklı olarak müzik dinlemek ve veya video izlemek için kullananlar da One Max’ten çok memnun kalacak.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 23 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Test sürecinde Mini+ kullanmış olmam, telefon görüşmelerini son derece kolaylaştıran bu cihaz sayesinde One Max’e bir artı daha eklememi sağladı. One Max, genel kullanım için yeterli bir phablet olduğu gibi, güçlü bataryasıyla beslenen ses ve görüntü kalitesi, onu harika bir eğlence ve sosyal medya makinesine dönüştürüyor.

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 24
En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 25

ARTILARI

- Başarılı tasarım,

- Harika ses kalitesi,

- Uzun batarya ömrü

EKSİLERİ

- Kullanımı zorlaştıran büyüklük,

- Net bir şekilde hissedilen ağırlık,

- Yüksek fiyat

GENEL PUAN: 80/100

En güçlü rakibi: Galaxy Note 3

En eğlenceli phablet'lerden biri: HTC One Max - 26 BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci: 1.7 GHz Qualcomm dört çekirdekli Snapdragon 600

İşletim sistemi: HTC Sense 5.5 arayüz destekli Android 4.3

RAM: 2 GB

Ekran: 5.9 inç, Full HD 1080p

Kamera: Arka panelde 4 MP; ön panelde 2.1 MP

Batarya: 3300 mAh

Ölçüler: 164.5 x 82.5 x 10.29mm

Ağırlık: 217 gram

SIM kart: micro SIM

Bağlantı: NFC (yakın alan iletişimi), Wi-Fi, Bluetooth 4.0, 3G, 4G + LTE

Bellek: 16/32 GB dahili bellek, 64 GB’a kadar hafıza kartı destekleyen microSD girişi

GPS: GLONASS ve dijital pusula

Sensörler: Jiroskop, ivme ölçer,  yakınlık algılayıcı, parmak izi tarayıcısı

Sayfa Yükleniyor...