Erdoğan ile Barzani iki saat görüştü

Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’yle biraraya geldi. Katara hareketi öncesi düzenlediği basın toplantısında görüşmeye ilişkin detaylar veren Erdoğan, "Irak'taki gelişmeler hayra alamet değil" dedi.

Erdoğan ile Barzani iki saat görüştü

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi önemli bir görüşmeye ev sahipliği yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yöneti lideri Mesud Barzani bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat 50 dakika sürdü.

Görüşme sonrası bir açıklama yapılmazken; görüşmenin detaylarıyla ilgili bilgiyi Katar'a hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan verdi.

Görüşmenin satırbaşlarını Irak'taki gelişmeler, Suriye meselesi ve PKK terör örgütü faaliyetleri oluşturdu.

Irak'taki gelişmelerle ilgili "Pek de hayra alamet değil" değerlendirmesini yapan Erdoğan şunları söyledi:

'Özellikle mevcut Başbakan'ın gerek kendi koalisyon ortaklarına olan davranışları, gerek Irak'taki yapılanma içerisindeki ben merkezli, adeta şartları zorlayıcı yaklaşımları, Irak'taki gerek Şii grupları, gerek sayın Barzani'yi, gerek Irakiye grubunu ciddi manada rahatsız etmektedir. Bunlar da bu süreci olumsuz şekilde etkilemektedir, bunun üzerinde durduk''

SURİYE MESELESİ
Suriye'de yaşanan olayların da görüşme başlıklarından biri olduğunu kaydeden Erdoğan "Suriye ile ilgili değerlendirmemizde de yaklaşım tarzımızın örtüştüğünü gördüm" diye konuştu.

'PKK'YA KARŞI YAKLAŞIMIMIZ AYNI'
"PKK konusunda da yaklaşım tarzımız aynı" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kendilerinin bu konuda özellikle rahatsız olduğunu, terör örgütünün yaklaşımlarını tasvip etmelerinin mümkün olmadığını ifade ettiler. İletişim halinde olacağız. Aynı zamanda orayla da pek çok ekonomik ikili ilişkiler var, ağırlıklı enerji, altyapı çalışmaları bazında... Bunların da devamını değerlendirdik.''

HAŞİMİ İLE GÖRÜŞTÜ
Barzani görüşmenin ardından ülkesinde hakkında tutuklama kararı bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile bir araya geldi.

Barzani, İstanbul'daki temaslarını tamamlayarak özel uçakla Ankara'ya hareket etti.

Sayfa Yükleniyor...