Erdoğan: Kıbrıs diye bir devlet yok

KKTC'ye giden Başbakan Erdoğan, kendisini karşılamaya gelen yaklaşık 2 bin kişiye seslendi. "Kıbrıs diye bir devletin olmadığını" söyleyen Erdoğan, "Kuzey Kıbrıs'ta kimseye operasyon izni veremeyiz" dedi.

Haberler 19.07.2011 - 18:32

Erdoğan: Kıbrıs diye bir devlet yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle özel uçak ''ANA'' ile KKTC'ye gitti.


Ercan Havaalanı’nda törenle karşılanan Erdoğan, KKTC Başbakanlığı otobüsünün üzerinde meydanda toplanan yaklaşık 2 bin kişiye seslendi.

Burada, ''Şu anda Kıbrıs diye bir devlet yoktur. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vardır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır'' diyen Erdoğan, "Şehit kanlarıyla, gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş bu topraklar üzerinde kimseye operasyon müsaadesi veremeyiz" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

— Yarın 20 Temmuz sizlerle birlikte yine Kuzey Kıbrıs'ımızda Özgürlük Bayramımızın yeni bir yıl dönümünde birlikte olacağız.

— 1974 hiç bir zaman bizim anılarımızdan çıkmıyor, çıkmayacak. Biz, artık farklı bir sürecin içerisindeyiz, kimse ama kimse Kuzey Kıbrıs'ın Türk'üne hiçbir zaman kalkıp da kölelik uygulamasını yapamaz. Kimse kendine göre kuracağı hesaplarla Kuzey Kıbrıs üzerinde çeşitli planlar uygulayamaz. Ne ambargo ne izolasyon. Bunların hiçbirisi Kuzey Kıbrıs'a uygulanamaz.

— Biz et ve tırnak gibiyiz. Kim ki bu vücudun azalarını, uzuvlarını birbirinden ayırmak istiyorsa yanlış bir yoldadır. Şunu iyi bileceğiz: Bu topraklar şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş topraklardır. Dolayısıyla şehit kanlarıyla, gazilerimizin kanlarıyla yoğrulmuş bu topraklar üzerinde kimseye operasyon müsaadesi veremeyiz. Her zaman şunu söyledik: Adil, kapsamlı ve kurucu iki devlet anlayışı kabul edilmediği sürece burada bir adım atılması mümkün değildir.

"KIBRIS DİYE BİR DEVLET YOKTUR"
— Şu anda Kıbrıs diye bir devlet yoktur. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vardır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır.

— (Burgenstock'ta gerçekleştirilen görüşmeler) Oturduk konuştuk ama onlar buna sadık kalmadılar. Biz sadık kaldık. Siz sadık kaldınız, yüzde 65 'evet' dediniz. Ama Güney yüzde 75 'hayır' dedi. AB müktesebatında böyle bir yapı yoktur. Sözlerinde durmadılar ama; siz sözünüzde durdunuz ve biz haklıyız.

— Şimdi dünyanın neresine gidersek gidelim, sizin o tavrınız her yerde bizim haklılığımızı ifade ediyor. Biz onlara şunu söylüyoruz. Diyoruz ki; 'siz bizden ne istediniz? Referandum. Yapıldı mı bu referandum? Yapıldı. Peki Kuzey sizin arzularınız istikametinde 'evet' dedi mi? Dedi. Güney 'hayır' dedi. Peki siz onları ödüllendirdiniz. Kuzey'e ne yaptınız?

— Sevgili kardeşlerim, şunu unutmayın; biz biriz, beraberiz, tek yüreğiz. Sizlere Anavatan'dan getirdiğim selam ile sesleniyorum. Aramıza fitne-fesat sokmak isteyenlere, sakın ha aldanmayınız.

— Sevgili kardeşlerim, bu akşam bazı programlar var, bir taraftan onları halledeceğiz. Ve yarın anma törenlerinde sizlerle bir arada olacağız. Şunu unutmayın; Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı bir kardeşiniz olarak, tüm bakan arkadaşlarımla, hükümetimiz olarak, milletimiz olarak biz sizleri seviyoruz. Ve birliğimiz, beraberliğimiz gücümüz olacaktır. Bunu unutmayın. Ve bu gücümüzü inşallah kimse zafiyete uğratamayacaktır.''

"ARTIK İYİLİK YOK' DEMİŞTİ
Ziyaretinden önce KKTC’li gazetecilere konuşan Başbakan Erdoğan, Rumlara, AB ve BM’ye "Türkiye atılabilecek her adımı attı. Bizden taviz vermemezi kimse beklemesin" mesajı göndermişti. Erdoğan, “Artık iyilik yok” diye konuşmuştu.

Erdoğan, Lefkoşa’ya hareketinden önce Esenboğa’da yaptığı açıklamada ise “Güney Kıbrıs’ı tanımıyoruz” demişti.

"TIRNAKLA ET GİBİYİZ"
Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın ardından vatandaşlara seslenen KKTC Başbakanı İrsen Küçük de ''20 Temmuz bizim Özgürlük Bayramımızdır, 20 Temmuz anavatanımızla yavru vatanımızın buluştuğu gündür'' dedi ve ekledi:

"Tırnakla et gibiyiz, bizim birbirimizden ayrımız, gayrımız yoktur. Birlikte yürüdük, bugün de birlikte yürüyeceğiz, ilelebet birlikte yürüyeceğiz. Anavatanımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Biz de anavatanımızda Sayın Başbakanımızla, Türkiye'mizle gurur duyuyoruz. Tekrar huzurlarınızda Sayın Başbakana, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a KKTC'ye hoşgeldiniz derken, dünya liderini bağrımıza basıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...