Erdoğan'dan CHP'ye: Biz fareden korkmayız

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Suriye ile yaşanan jet krizine ilişkin "sıçan geçer, yol olur" yaklaşımına yanıt verdi.

Haberler 30.06.2012 - 21:52

Erdoğan'dan CHP'ye: Biz fareden korkmayız

Başbakan Erdoğan, bugün Leyla Zana ile görüşmesinin ardından partisinin Ankara İl Kongresi’ne katıldı.

Hedefinde hükümetin Suriye'ye yönelik politikasını eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu vardı.

“CHP’nin genel başkanı çıkıyor her zaman olduğu gibi kendi ülkesini savunmak yerine kendi ülkesini suçlayan bir ypaklaşım sergiliyor” diyen Erdoğan, “Bir haftadır biz söz öğrenmiş her yerde onu tekrarlıyor. Neymiş, 'sıçan geçer, yol olur.' Sayın Kılıçdaroğlu merak etme biz sizin gibi fareden korkmayız, fare korkusuyla uykusuz kalmayız” dedi.

19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nın il kongresinde konuşan Erdoğan, “Üstelik bu ülkenin aslanları var, o farelere de o kemirgenlere de haddini bildirir.

Bizim dış politikamızı eleştirecek en son kişi, CHP Genel Başkanı'dır. CHP yönetimi için dış politika ürkekliktir, CHP yönetimi için dış politika çekingenliktir, CHP yönetimi için dış politika hiçbir şeye karışmadan yerinde oturmaktır. Eğer gerekirse CHP dönemlerinde 'de nasıl acziyet içinde bir dış politika izlendiğini belgeleriyle ortaya koyarız” dedi.

"YANLIŞ ANLADILAR"
Erdoğan, CHP'nin yıllarca ''Yurtta Sulh, Cihanda Sulh'' sözünü yanlış anladığını belirterek, ''Bu sözün ardına sığınıp her meseleye mesafeli durdular. Yıllarca Türk dünyasına açılamadılar. Ortadoğuyla konuşamadılar, batıya seslerini çıkaramadılar.

Korkaklar zafer abidesi dikemezler. Ürkek dış politikayla ekonomi büyümez, Türkiye büyüyemez. Bugün artık CHP'nin içine kapattığı bir Türkiye yok. Bugün artık CHP'nin içine kapattığı bir Ankara yok. Bugün artık Ankara bir dünya başkenti. Bugün Ankara sözü dinlenen, sözünün ağırlığı olan, itibarlı, saygın, iddiaları olan, hedefleri olan bir dünya başkenti. Bugün Ankara gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir başkent, öyle bir noktadayız'' diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından:
— Şu anda dünyada, savunma sanayinde öne çıkan, dikkati çeken iddia sahibi bir Türkiye var, bir Ankara var. İşte böyle bir Türkiye, böyle bir Ankara, hem çevremizde hem dünyada birilerini, bazı çevreleri rahatsız ediyor. Ekonomisiyle güçlü Türkiye'den rahatsız olanlar var.

— İşte bu rahatsızlıktan dolayı belli ülkeler, belli çevreler, terör örgütünü besliyor, büyütüyor ve üzerimize gönderiyorlar. İşte bu rahatsızlıktan dolayı kukla diktatörleri kışkırtıp üzerimize gönderiyorlar.

— Bunlar problemler değil. Biz bu karanlık senaryoların tamamını aşar geçeriz. Terör örgütlerine, teröre yataklık yapan çevrelere, Türkiye haddini, hududunu bildirecek güce sahiptir.

— Allah'ın izniyle, milletimizin desteğiyle hem bu terör örgütüne hem de onu elinde maşa olarak tutan çevrelere karşı bir tek adım geri atmadan mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu son saldırıların ardından benim Kürt kardeşlerim de terör örgütünün nasıl bir maşa olduğunu gördüler ve anladılar

KONGREDEN NOTLAR
19 Mayıs Stadı'ndaki kongreye, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Ali Babacan, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Zelkif Kazdal, Bülent Gedikli, Salih Kapusuz, Ekrem Erdem, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve milletvekilleri katıldı.

Başbakan Erdoğan'ın futbol oynadığı dönemde çekilmiş bir fotoğrafının yanında, ''Statlar Böyle Kaptan Görmedi'' yazılı pankart dikkati çekti.

Erdoğan'ın konuşması sırasında tribünde, Beşşar Esed'in fotoğrafının bulunduğu ve ''Bu Sana Son Uyarı; Oğlum Bak Git'' yazılı pankart açıldı.

Stadyumda ayrıca ''Büyük Usta Sıra Çankaya'da'' ve ''Biz Huzuruz, Güveniz, İstikrarız, Kardeşliğin Adresiyiz'' pankartları yer aldı.

Sayfa Yükleniyor...