Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’de toplu açılış töreninde konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

(Yemen'de meydana gelen terör saldırısı) Masum insanların hunharca katledilmesinin hiçbir haklı ve meşru gerekçesi olamaz. Türkiye, kaynağı ne olursa olsun her tür terör eyleminin karşısındadır.

Korkaklar zafer anıtı dikemez. Çekilin milletin önünden. Buncacık cürümünüz var, onu da harcamayın.

Seçimlere kalmış şurada 2,5 ay. Ortada ne bir projeleri var ne bir gayretleri var ne bir çabaları var. Varsa yoksa, 'Cumhurbaşkanı şunu dedi, hükümet bunu yaptı'. Tamam da siz ne diyorsunuz Siz ne yapacaksınız Hele onu bir söyleyin.

İşi meşhur Denizli türküsüne çeviriyorlar... Asmam yıkıldı, suyu sıkıldı. Bugün koca kızı görmedim canım sıkıldı. Amanın canım sıkıldı. Rahmetli Özay Gönlüm bunları görse bu türküyü şöyle söylerdi; Gündem yıkıldı, muhalefet sıkıldı. Bugün cumhurbaşkanını görmediler, canları sıkıldı. Amanın canları sıkıldı.

Benim ne söyleyeceğimle uğraşacağınıza, siz millete ne söyleyeceksiniz onu söyleyin. Cumhurbaşkanı nereye giderse ben de oraya gideceğim demişti. Bir yere gitmişti, ben onun üzerine yedi ile daha gittim.

Darbelerle, muhtıralarla, vesayet rejimleriyle iyice hırpalanmış, yıpranmış olan Türkiye'nin artık ihtiyacını karşılayamayan bu sistemi bir kenara bırakıp yeni bir sisteme, başkanlık sistemine geçmeliyiz.

Hemen başlıyorlar diktatörlük demeye, tek adamlık, padişahlık demeye. Siz hangi devirde yaşıyorsunuz. Bu ülkede diktatörlüğe benim milletim müsaade eder mi Darbecilere geçit vermemiş, vesayet rejimlerini yerleyeksan etmiş bu millet, diktatörlük heveslilerine eyvallah mı edecek Bizde tek adamlı olmaz. Onu geçmişte Anamuhalefetin öncüleri yaptılar. O milli şef olarak onların kültüründe var. Biz her işimizi istişareyle yürütürüz.

Nevruz, inşallah ağlayan annelerin son gözyaşı olsun, nevruz inşallah barışın, dayanışmanın bir miladı olsun. Ama bizde geçmiş yıllarda olduğu gibi değil, unutmayın havai fişekleriyle, molotofkokteyleriyle, sapan taşlarıyla her tarafın yakılıp yıkıldığı bir nevruz değil, aşkın, heyecanın, birbiriyle hakikaten bütünleştiği bir miladı olsun. 

"OK YAYDAN ÇIKTI"

Erdoğan, açılış sonrası STK temsilcileriyle biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Artık Türkiye için yeni şeyler söylemek lazım. Hiç şüphesiz bu da sancılı olacak, sıkıntılı olacak. Artık ok yaydan çıktı. 

10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesiyle Türkiye'de bir dönem fiilen bitmiştir. Kimilerinin 1876'dan, kimilerinin 1924'den, bazılarının 1946'dan başlattığı parlamenter sistem, 10 Ağustos'ta bir daha geri dönüşü olmamak üzere milletimiz tarafından bekleme odasına alındı. Bu bekleme ne kadar sürecek veya ne zamana kadar sürecek Ya mevcut uygulamaya anayasal zemin kazandırılana kadar ya da bunun yerine yeni bir sistem ikame edilene kadar. Bunun kararı da 7 Haziran seçimlerinde verilecek.

Patinaj yapan bir ülke istemyiorum. Bizim sıçrayarak çok daha ileri gitmemiz lazım. Onun için de kaybedecek vaktimiz yok. 2011’de yeni anayasa yapma fırsatını kaçırmamızın ardından ülkemiz ve dünyadaki gelişmeleri hep beraber gördük. 

Kabuğunun içinde bir devlet, millet olamayız. Tarihte nasıl büyük bir milletsek bugün de öyle olmalıyız. Bizden beklenen o. 

Her fırsatta bu meseleyi aziz milletimle paylaşıyorum. Milletimin desteğini özellikle talep ediyorum. Tabi rahatsız oluyorlar. Cumhurbaşkanı siyaset yapıyor diyorlar. Ne demek o? Yani Cumhurbaşkanı siyasetin dışında olabilir mi? Bunlar kendilerine göre konu mankeni arıyorlar. Ben Cumhurbaşkanı olarak konu mankeni değilim."