Erdoğan: Şii-Sünni çatışmasına dönüşmüştür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yemen'de yaşananlarla ilgili "Adeta Şii-Sünni çatışmasına dönüşmüştür" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN-YEMEN-15-03-27

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alassane Vattara ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada,  terör örgütü Boko Haram'ın Nijerya'da 500 civarında kadın ve çocuğu kaçırması eylemini kınayarak, "Daha önce de benzer menfur olaylara imza atan bu örgütün bu eylemini de lanetliyorum. Bunu açık ve net olarak söylüyorum. Özünde 'sin' yani barış olan bir dinin değerlerini istismar eden, kendine maske yapan bu örgütü şiddetle kınıyorum. Kesinlikle bir Müslüman olarak bunlardan bizler nefret ediyoruz, bunun da bilinmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuk Cumhurbaşkanı Vattara ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde iki ülke ilişkilerini her boyutuyla ele aldıklarını ve görüşmelerin ardından Türkiye ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti arasında vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına yönelik anlaşma, iki ülke arasında gençlik ve spor alanında işbirliği anlaşması, eğitim alanında işbirliği anlaşması, kültürel işbirliği anlaşması, turizm alanında işbirliği anlaşması, askeri alanda işbirliği anlaşması, askeri alanda eğitim, teknik ve bilimsel işbirliği çerçeve anlaşması, güvenlik işbirliği anlaşmasının imzalandığını anlattı. 

"OLUMLU BAKMIYORUZ"

Yemen operasyonuna ilişkin İran'ın tutumunun" sorulması üzerine Erdoğan, "Bir defa Yemen'de Husilerin yaptıkları sadece mezhepsel bir çatışmadır ve burada adeta bir Şii, Sünni çatışmasına bu dönüşmüştür. Biz bu mezhepsel çatışmaların hiçbirine olumlu bakmıyoruz, bunların karşısındayız" değerlendirmesini yaptı. 

Yemen'in kendi içinde bir bölünmeye doğru gittiğini kaydeden Erdoğan, "Biz Yemen halkının tümüne kardeşimiz olarak bakıyoruz ve bu kardeşlerimizin hukuku üzerinde herhalde düşüncelerimizi beyan etmemiz gerekir" dedi.

"Şu anda askeri konuda herhangi bir şey söylemiyorum. Şu anda söylemem de doğru değildir. Ama lojistik konuda, istihbarat konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bugün açıkladım" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Dışişleri Bakanlığımız bu konuda açıklamasını zaten detay olarak yaptı. Çünkü bugüne kadar bölgede olan gelişmeler, Yemen'de olan gelişmeler, gerçekten tahammül sınırlarını artık zorlamaya başlamıştır. İran'ın açıklaması doğaldır. İran'ın böyle bir açıklama yapması, zaten şu ana kadar Irak'ta, Suriye'deki gelişmelerde de kendisini ne yapmıştır, göstermiştir. Burada İran, bölgeyi adeta kendine domine etmenin gayreti içerisindedir, böyle bir çalışmanın içerisindedir. Buna müsaade edilebilir mi? Bu, bölgede birçok ülkeyi, bizi de Suudi Arabistan'ı da Körfez ülkelerini de hepsini rahatsız etmeye başlamıştır. Buna gerçekten tahammül etmek mümkün değil. İran'ın bunu görmesi lazım."

Sayfa Yükleniyor...