Ergenekon davasında bir ilk

Üç yıldır süren birinci Ergenekon davasında mahkeme ilk kez bir gizli tanığı dinliyor. Açık tanık tarafından teşhis edilen Muzaffer Tekin ise "Beni Türkiye'de 60 milyon insan tanır. Bu teşhis mi yani? Damalı eşek gibi..." dedi.

14.04.2011 - 16:03

Birinci Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında bir ilk yaşanıyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ilk kez bir gizli tanık ifade veriyor.

Mahkemenin öğleden önceki bölümünde ise tanık olarak dinlenilen Esra Feride Gökçimen, Muzaffer Tekin'in sorularını yanıtladı.

Gökçimen, Muzaffer Tekin'i, Semih Tufan Gülaltay'ın Küçükyalı'daki binasında kurduğu Ulusal Birlik Partisi'nin işleri için kullanılan katta birkaç defa gördüğünü söyledi. Gökçimen, Tekin'in Gülaltay'ın binasında kendisini ne zaman gördüğüne  ilişkin sorusuna, ''Danıştay saldırısından 3-4 gün önce geldiniz. Yanınızda başka insanlar vardı'' yanıtını verdi. Baz istasyonu kayıtlarına göre kendisinin 2004 yılından sonra Gülaltay ile görüşmediğinin anlaşıldığını belirten Tekin ise Gökçimen'in yalan söylediğini savundu.

Gökçimen'in Semih Tufan Gülaltay ile olan husumetinin 'Ergenekon' operasyonunda malzeme yapıldığını belirten Tekin, ''İftira atıyorsunuz. 'Perişan durumda' olduğunuzu söylüyorsunuz. Bu perişan durumunuz ilahi adaletin tecelli edeceğini gösteriyor'' diye konuştu. Gökçimen'in, ''İlahi adalet tabii tecelli'' sözleri üzerine Tekin, ''Siz daha çok sürüneceksiniz'' dedi.

Gökçimen'in, Gülaltay'ın tehditlerinden korktuğu için geri çektiği ancak mahkemede ''Arkasındayım'' dediği 11 Temmuz 2006 tarihli emniyet ifadesinde ''Gülaltay'ın Muzaffer Tekin'e 'komutan' dediği'' şeklindeki sözlerini hatırlatan Tekin, ''Gülaltay bana 'Ağabey' der. 'Komutan' tertip heyetinin bir ürünüdür. Gökçimen tertipçilerin malzemesi olmuş'' diye konuştu.

Gökçimen ise Gülaltay'ın Tekin'den ''Komutan'' diye bahsettiğini ifade ederek, Gülaltay'ın Tekin'in ismini Ulusal Birlik Komitesi internet sitesinden silinmesini söylediğini belirtti.

Tekin'in, ''Benim internet sitesinde adım olduğundan haberim bile yok'' sözleri üzerine de Gökçimen, ''Zaten aklına gelen herkesin adını internet sitesine yazardı'' dedi.

TEKİN, ARSLAN VE GÜLALTAY'I TEŞHİS ETTİ
Gökçimen, üye hakim Hasan Hüseyin Özese'nin soruları üzerine de Alparslan Arslan'ı Gülaltay'ın Küçükyalı'daki binasında bir kere, Muzafer Tekin'i de birkaç kere gördüğünü söyledi. Duruşmada Özese, Gökçimen'e sanıkları teşhis etmesini istedi.

Gökçimen de Alparslan Arslan, Muzaffer Tekin ve Semih Tufan Gülaltay'ı teşhis etti. Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de Arslan'ı ayağa kaldırıp, Gökçimen'in beyanlarını hatırlatarak daha önce Gülaltay'ı görüp görmediğini sordu.

''Bilmiyorum'' diyen Arslan, Gülaltay'ın adını Akın Birdal suikastından sonra duyduğunu, Gülaltay'ın ofisine gidip gitmediği yönünde bir bilgiye sahip olmadığını belirtti. Şengün'ün ''Bayan öyle söylüyor'' sözleri üzerine Arslan, ''Söyleyecek bir şey yok bu konuda. Belki cezaevine girmeden ya da girdikten sonra konuşmuş olabiliriz. Ama nasıl konuştuk, nasıl irtibata geçtik söyleyemiyorum. Sohbet ettiğimi hatırlamıyorum. Belki de sohbet ettik, ben hatırlayamıyorum'' diye konuştu.

Muzaffer Tekin de yapılan teşhise tepki göstererek, ''Beni Türkiye'de 60 milyon insan tanır. Bu teşhis mi yani? Damalı eşek gibi... 4 yıldır bizim hayatımızı kararttınız'' diye konuştu. Tekin, Gökçimen'in yalan söylediğini belirtti.

Duruşma devam ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...