Ergenekon Zirve baskınına uzandı

Zirve Yayınevi baskını sırasında Malatya Alay Komutanı olan emekli Albay Mehmet Ülger, Ergenokon kapsamında gözaltına alındı. Albay Ülger'in Ergenekon sanıklarıyla telefon dinlemelerine takıldığı ortaya çıktı.

NTV Haber 12.03.2009 - 09:24

Ergenekon Zirve baskınına uzandı

Emekli Albay Mehmet Ülger, bugün sabah erken saatlerde Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Ankara'daki evinde gözaltına alındı. Evindeki bazı belgelere el konulan Ülger, soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul'a gönderildi.


Emekli Albay Ülger'ın adı kamuoyunun gündemine ilk olarak biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürüldüğü Malatya'daki Zirve Yayınevine yönelik baskın sırasında gündeme geldi. Ülger o zaman Malatya İl Jandarma Alay Komutanı'ydı.

Albay hakkında çok sayıda ihbar mektubu bulunuyordu. Dava dosyasında, rütbeli bir subay tarafından gönderilen ihbar mektubunda saldırının Albay Ülger tarafından azmettirildiği öne sürülmüştü.

Ülger, Zirve Yayınevi davasında gelecek duruşmada tanık olarak dinlenecekti.

Bu sabah geçekleşen gözaltı, Ergenekon soruşturması çerçevesinde yapıldı. Böylece Ergenekon ile Zirve Yayınevi baskını arasındaki ilk somut bağlantı kurulmuş oldu.

Peki, emekli Albay Ülger'in Ergenekon ile bağlantısı nasıl kuruldu?

Dinlemeye takılan Emekli Albay Mehmet Ülger'in Ergenekon davası sanıklarından bazıları ile telefon görüşmeleri tespit edildi.

Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklanan Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdurrahim Doğru'nun ifadelerinde Ülgerden bahsettiği belirtiliyor. 

ERGENEKON'DA SÜRE İŞLİYOR
Bu arada Ergenekon Soruşturmasının ikinci iddianamesinin incelenmesi için on beş günlük süre de işlemeye başladı. İnceleme sürecinde davaya 15 gün ara verilecek. İkinci iddianame kabul edilirse ilkiyle birleştirilebilecek.

İkinci iddianamede 21 i tutuklu 56 şüpheli bulunduğu belirtilmişti. Ancak muvazzaf subaylar Noyan Çalıkuşu ve Eren Mumcu'nun tahliye edilmesiyle tutuklu sayısı 19'a düştü.

Geçtiğimiz günlerde ikinci kez ifadesi alındaktan sonra tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın avukatları da tutuklama kararına itiraz etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...