Erzincan 5'le sallandı

Erzincan'da sabah saatlerinde 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle can ve mal kaybı olmazken, kentte kısa süreli panik yaşandı.

Erzincan'da 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, Erzincan'ın Çağlayan ilçesi civarındaki deprem saat 10.37'de gerçekleşti.

Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, ilde yaşanan orta şiddetteki depremde, can ve mal kaybı yaşanmadığını söyledi.

Demir, yapılan tespitlere göre herhangi bir hasar raporunun kendisine iletilmediğini belirtti.

Deprem nedeniyle kentte yaşanan kısa süreli paniğin ardından yaşam normale döndü.

Saat 10.37'deki 4.9 büyüklüğündeki orta şiddetli depremin ardından, merkez üssü Üzümlü ilçesindeki Tanyeri bölgesinde saat 10.39'da 3.2 ve Çağlayan beldesinde saat 10.43'te ve saat 10.53'te 3.1 büyüklüğünde hafif şiddetli depremler kaydedildi.

KANDİLLİ 'OLAĞAN DEPREM' DEDİ
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi  ve Deprem Araştırma Enstitüsü, bu büyüklükteki depremlerin zaman zaman bölgede  meydana gelmesinin olağan karşılanması gerektiğini açıkladı.

Çağlayan'ın, Türkiye'nin en aktif fay sistemlerinden birisi olan Kuzey  Anadolu Fay Zonu içerisindeki kırık bir parçada bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Bölgenin 1. derece deprem
bölgesi olduğu gözardı edilmeden halkın paniğe kapılmaksızın günlük yaşantılarına  devam etmeleri gerekmektedir'' denildi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin hemen ardından yapılan hızlı ölçümlerde depremin büyüklüğünün 4.9 olarak açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...