Horizon 1 isimli gemi, Aden Körfezi’nde Somalili korsanlar tarafından rehin alınmıştı. Mürettebat, yaklaşık 90 gün sonra fidye karşılığı özgürlüğüne kavuşmuştu.

İlişkili Haberler


Gemi, serbest kaldıktan sonra Ürdün’ün Akabe Limanı’na gitmişti. Gemiye ilk olarak NTV ekibi çıkmıştı.

NTV ekibi, 3G teknolojisiyle mürettebatın ilk görüntüsünü ve gemiden izlenimlerini canlı yayında ekranlara getirmişti.

Muhabir Sena Kiper ve kameraman Oktay Uçar izlenimlerini anlattı.

KİPER: ZOR GÜNLER GEÇİRMİŞLER
Sena Kiper, mürettebatın kendilerini gördüğü için çok mutlu olduğunu belirterek, “Onları görünce biz de mutlu olduk. El salladık, 'Nasılsınız?' diye bağırdık. Çok sevindiler. Kimisi dondu kaldı. Sonuçta dışarıdan gördükleri ilk insanlar olmuştuk” dedi.

Mürettebatın bazılarının konuşmak istemediğini söyleyen Kiper, şöyle konuştu: “Bazıları da gözleri dolu dolu anlattı. Zor günler geçirmişler; erzak sıkıntısı çekmişler, su sıkıntısı varmış. Psikolojik olarak yaşadıklarını belki uzun süre üzerlerinden atamayacaklar.”

KORSAN MERMİSİNİ GÖSTERDİ
Mürettabatın, korsanların sürekli etrafa rastgele ateş açtığını söylediğini belirten Kiper, yanında getirdiği bir mermiyi de canlı yayında gösterdi.

Korsanların gemiye büyük zarar verdiğini ifade eden Kiper, “Gemi çok bakımsızdı. Bir daha sefer yapamayacağı söyleniyor” diye konuştu.

UÇAR: AİLELERİNDEN BİRİNİ GÖRMÜŞ GİBİ SEVİNDİLER
Kameraman Oktay Uçar ise çekim yapmaya büyük bir heyecanla gittiklerini belirterek, “Canlı yayın yapacağımızı bilerek gittik. Bakkala su almaya giderken bile kamera yanımdaydı. İsrail deniz sahası içindeydik. Geminin İsrail sularından çıkmasını bekledik. 'Uluslararası sulardayız imza gerekiyor' denince, gözümüzü kararttık 'atarız' dedik” dedi.

Uçar, “Bizi görünce heyecanlandılar. Ailelerinden birini görmüş gibi oldular” diye konuştu.