Eşini öldüren sanığa 'tahrik indirimi'

Antalya'da, tartışmaları sırasında kendisini aldattığını itiraf eden eşinin boğazını bıçakla keserek öldüren ve ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan sanık, tahrik indirimi uygulanarak 17 yıl 6 hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 16.06.2009 - 23:08

Antalya'nın Varsak mahallesinde 1 Mart'ta meydana gelen olayda, aynı gün 2 kere duş alan, aralarında bu yüzden çıkan tartışma sonucu başkasıyla ilişkisi olduğunu itiraf eden eşi Zübeyde Dinç'i (47) bıçakla boğazını keserek öldüren cinayet zanlısı Hasan Dinç (49) hakkında, tutuklu yargılandığı Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmada dosya karara bağlandı.

'Kasten adam öldürmek' suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan sanık Hasan Dinç, olay günü eşinin 2 kez duş aldığını, bunun nedenini sorduğunda ''Seni aldatıyorum. Başkalarıyla birlikte oldum. Gusül abdesti aldım'' dediği iddialarını yineleyerek, eşinin kendisini uzun süredir aldattığından kuşkulandığını, yaşadıkları son kavgada da bir anlık öfkeyle cinayeti tahrik altında işlediğini öne sürdü.

Sanık avukatı Engin Akbaba da suçun ağır tahrik altında işlendiğini, Zübeyde Dinç'in uzun süredir varolan aldatma eylemini olay günü de sürdürdüğünü savunarak, sanığın öldürme kastının olmadığını, ancak anlık öfke ve sinirle eylemi gerçekleştirdiğini bildirdi.

Akbaba, mahkeme heyetinden, müvekkiline verilecek cezada lehine indirim hükümlerinin uygulanmasını istedi.

TAHRİK İNDİRİMİ
Savunmaların ardından Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanık Hasan Dinç'i, eşini öldürdüğü gerekçesiyle önce müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Zübeyde Dinç'in, ilk duruşmada tanık olarak dinlenen Ahmet Ç. ile uzun süredir cinsel ilişki yaşayarak eşi Hasan Dinç'i aldattığı belirtilen kararda, Ahmet Ç.'nin ifadeleri ve ölen kadına gönderilen cep telefonu mesajlarıyla aldatma eyleminin sürdüğü kaydedildi.

Dinç'in, eşini Ahmet Ç. ile cinsel ilişkide bulunarak aldatmasının sanık lehine tahrik olarak değerlendirildiği belirtilen kararda, tahrikin boyutu, suçun işleniş biçimi, meydana gelen sonuçları, 'hak ve nefaset kuralları' dikkate alınarak uygulanan indirimle sanığın 21 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Sanığın toplumsal ilişkileri, suçunu samimi kabul edişi, fiilden sonraki ve yargılamadaki olumlu davranışları ve cezasının sanığın üzerindeki olası etkilerini de değerlendiren mahkeme heyeti, bu nedenlerle cezada 6'da 1 oranında indirim yaparak, sanığı 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Ahmet Ç. ise eşi tarafından öldürülen 2 çocuk annesi Zübeyde Dinç ile uzun süredir ilişkileri olduğunu, olay günü de birlikte olduktan sonra kadını evine kendisinin bıraktığını söylemişti.

Ahmet Ç. tarafından Dinç'e gönderilen cep telefonu mesajları da mahkemeye sunulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...