Eski Bakan Manisa’daki nikel madenini anlattı

Çevre ve Orman eski Bakanı Posman Pepe, Manisa Turgutlu'da ormanlık alanı tehdit eden nikel madeniyle ilgili NTV’ye konuştu. Eski Bakan, kendisinin izin vermediği madenin onay almasını ilginç ifade ve iddialarla değerlendirdi.

NTV Haber 31.07.2009 - 20:17

Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe, kendi döneminde izin vermediği Manisa Turgutlu'daki nikel madeni işletmesine daha sonra izin verilmesini şirketin güçlü olmasıyla açıkladı.


NTV’ye konuşan Pepe, “Açık yüreklilikkle bazı şeyleri ortaya koymak lazım. Bu şirket bölgede ‘dediğim dedik çaldığım düdük’ anlayışıyla hareket ediyor. Çok güçlü bir firma ve siyasi gücünün de farkında. Büyük devlet imkanını da arkasına almış, uluslararası bütün mekanizmaları kullanan, yukarıdan bakan...

Siz, ‘bu projeyi şöyle yaparsanız, insan ve çevre açısından’ deseniz, çok esnek olmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Birileri Türkiyeyi çiftliği haline dönüştürmeye çalışlırken ‘beyler bu ülke sizin çiftliğiniz değil. Bu ülke 75 milyonun hakkı hukukudur’ dedim ve inanarak bunun mücadelesini verdim” şeklinde konuştu.

Eski Bakan Pepe, kendisinden sonraki bakan Veysel Eroğlu’nun, geçtiğimiz nisan ayında 3 milyon metrekarelik orman alanında nikel madeni çıkarılmasına, tesis kurulmasına ve 143 bin ağacın kesilmesine izin vermesini de, “ ‘Biz buradan ne kadar ağaç kesersek o kadar dikeceğiz’ şeklinde bir palavra da var ortada. Kesilmesi gerektiği zaman ağaç kesilir, Orman Müdürlüğü yüzbinlerce ağaç keser satar ama şimdi siz, 50 yaşında ağaç keseceksiniz 2-3-5- yaşında fidan dikeceksiniz...” ifadelerini kullandı.

Tavrını net olarak ortaya koyan Pepe, “Maden işletmesine evet. Madenciliğe destek vermemiz lazım. Türkiye’nin bu kaynaklarını süratli bir şekilde ekonomiye kazandırması lazım ama bir kayıt ve şartla o da insana ve çevreye saygı” dedi.

Pepe, ‘Bu projenin sizin önünüze geldiği haliyle çevreye ve insana saygılı olmadığını mı düşünüyordunuz?’ sorusuna da, “Saygılı olduğunu görseydim imza atardım ve biterdi ama atmadım” cevabını verdi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...