Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’e FETÖ’den beraat

Eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir, tutuksuz yargılandığı davada FETÖ üyeliği suçundan beraat etti. Mahkeme, Demir’e zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçundan takdir indirimiyle 1 yıl 15 gün hapis cezası verdi. Hükmün açıklanması 5 yıl süreyle geri bırakıldı.

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’e FETÖ’den beraat

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Eski Başkanı Ali Demir’in üyeliği ve zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçlarından 18 yıl 6 aya kadar hapis talebiyle Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi.

Duruşmaya tutuksuz sanık Demir ile avukatı katıldı.

başkanı, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapması için Demir’e söz verdi.

2020 yılında ÖSYM başkanlığı görevine getirildiğini söyleyen Demir, kendisinden önce ÖSYM’nin kişisel ilişkilerle yönetildiğini iddia etti.

“SUÇLAMALAR KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Görevde olduğu dönemde kendi gayretiyle ÖSYM kanunu hazırladığını söyleyen Demir, “Bu ülke için, ÖSYM’de soru çalmanın ülkeye duyulan güvenin nasıl sarsılacağını biliyordum. Sınavın eşitlik ve adalet içinde olması, benim en hassas noktamdı. Bunu sağlamak benim varlık sebebimdi. ’de toplu kopyayı ortadan kaldıran, her öğrenciye farklı kitapçık dağıtmak bir devrimdir, bunu bu amaçla yaptım.” dedi.

“Sınavların kapalı ortamda ‘jammer’ isimli sinyal bozucuların olduğu ortamda hazırlanmasını da ben yaptım, bu da büyük bir güvenlik önlemidir.” diyen Ali Demir, “Matbaadan çıkan soruları yine yüksek güvenlikle korumayı da biz yaptık. Bu suçlamalar kabul edilebilir değil.” ifadelerini kullandı.

FETÖ ÜYELİĞİNDEN BERAATİNE KARAR VERİLDİ

Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Demir’in FETÖ üyeliği suçundan beraatine, zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçundan takdir indirimi ile 1 yıl 15 gün hapis cezası verdi.

Hükmün açıklanmasının 5 yıl süreyle geri bırakılmasına karar verildi.

Sayfa Yükleniyor...