Eski rektör Bernay ve Bağcı'ya tahliye

Üçüncü Ergenekon iddianamesini kabul eden mahkeme, tutuklu sanıklardan eski rektör Rıza ferit Bernay ile Muharrem Bağcı'nın tahliyesine karar verdi.

05.08.2009 - 21:02

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianameyi kabul eden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklardan eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ferit Bernay ve Muhterem Bağcı'nın, mevcut delil durumu, atılı suçun vasıf ve mahiyeti, suç vasfının değişme ihtimali ve tutuklulukta geçen süreleri dikkate alınarak tahliye edilmelerine karar verdi.

Mahkeme heyeti, aralarında Yalçın Küçük, Prof. Dr. Erol Manisalı, eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Rıza Ferit Bernay ve eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç'ın da bulunduğu 17 tutuksuz sanığa savunmaları alınmak üzere iddianame ve duruşma gününün tebliğ edilmesi, duruşmaya gelmedikleri takdirde de ''zorla getirilecekleri'' hususunun yazılmasını kararlaştırdı.

Heyet, davanın müştekileri Ali Balkız ve Kazım Genç ile mağdurlar Minas Durmazgüler ve Mesrob Mutafyan'ın sanık sayısının çokluğu nedeniyle daha sonra duruşmaya çağrılmalarına ve dava tanıklarının dinlenilmesinin de yine sanık sayısının çokluğu nedeniyle daha sonra düşünülmesine hükmetti.

Tutuklu sanıkların tutukluluk durumlarının 30'ar günlük süreler halinde resen incelenmesine karar veren mahkeme heyeti, bu dava dosyasının birinci Ergenekon dava dosyası ile birleştirilmesi talebi bulunduğunu belirterek, bu hususun ileriki aşamalarda düşünülmesi kararı aldı.

Sanık sayısının çokluğunu dikkate alan ve duruşmanın 7 Eylül 2009'da yapılmasına karar veren mahkeme heyeti, duruşma uzadığı taktirde devam eden günlerde duruşmanın saat 09.00'dan itibaren devamına tensiben hükmetti.

Video: İlk duruşma 7 Eylül'de

Video: 3 . Ergenekon İddianamesi

Video: 3. İddianamede kimler var?

Video: 3. İddianamede kimler var?

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...