Etna 2013'te ilk kez uyandı

İtalya’nın Sicilya Adası’nda buluan Etna Yanardağı, 2013’e biraz geç de olsa merhaba dedi.

Haberler 20.02.2013 - 14:46

Etna 2013'te ilk kez uyandı

Etna Yanardağı, 2013’teki ilk hareketliliğini gösterdi. Dünyanın en aktif yanardağlarından biri olan Etna, 19 Şubat’ın ilk saatlerinde uyandı.

Yanardağının yıldızlara doğru püskürttüğü lavların görüntüsünü, İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkan Bilimi Enstitüsü’nde videografi uzmanı olan  Klaus Dorschfeldt yakaladı.

Dorschfeldt, LiveScience’a yaptığı açıklamada, ‘Etna’nın bir süredir patlayacağına dair sinyaller verdiğini’ belirtti. 22 Ocak tarihinde, yanardağın Yeni Güneydoğu Krateri’ndeki lav ve güçlü parlamaların dağların eteklerindeki tepelerden belli olduğu ifade edildi.

OurAmazingPlanet sitesine konuşan Dorschfeldt, “Etna’daki faalyietleri uzun yıllardır takip ediyorum. Zamanla bir arkadaşınızı nasıl öğreniyorsanız Etna’yı da o şekilde anlamaya başladım... Sürekli gözlem yaparsanız, küçük değişkiliklerin bile büyük bir olaya işaret olduğunu anlayabilirsiniz” dedi.

Etna, neredeyse her gün lav ve gaz püskürüyor. Yanardağın Bocca Nuova krateri, 10-20 Oacak tarihleri arasında faaliyete geçti. Etna, 2011’de birçok kez faaliyete geçmiş ve patlamaları Uzay’dan da gözlemlenmişti.

Sayfa Yükleniyor...