Facebook İran'da yasaklandı

İran'da seçimler yaklaşırken Facebook'ta sesini duyurmaya çalışan muhalefet, sosyal ağ sitesinin bu yüzden kapatıldığını iddia ediyor.

25.05.2009 - 16:59

Facebook İran'da yasaklandı

Dönem dönem e-günlük yazarlarına (blogger) uyguladığı muamelelerle gündeme gelen İran, bu kez de sosyal ağ sitesi Facebook'un kapatılması nedeniyle gündemde.

Muhalefet, geçtiğimiz Cumartesi gününden beri erişime kapalı olan sosyal ağ sitesinin kapatılmasının sebebini yaklaşmakta olan seçimler ve Facebook'ta yürütülen etkin seçim kampanyasına bağladı.

Haziran ayında yeni cumhurbaşkanını seçecek olan İran'da gençlerin büyük kısmı Facebook'u muhalefet karşıtı adayları desteklemek ve İran halkını oy vermeye çağırmak için kullanıyor.

İran'ın reformist politikacılarından Muhammed Ali Abtahi, yazdığı bir e-günlükte (blog) engellemenin nedeninin muhalefeti güçsüz bırakmak olarak nitelendiriyor ve Ahmdinejad'ın destekçilerini, Facebook'un engellenmesine göz yummakla suçluyor.

Facebook, e-günlükler ve benzeri sitelerde en çok desteği alan reformist lider Mir Hüseyin Musavi, İran'ın gençliğini harekete geçirme üzerine dayalı bir seçim stratejisi yürütüyor.

Musavi'nin Facebook üzerinde 6 binden fazla destekçisi bulunan bir sayfa bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...