TechCrunch‘ın yazarlarından Michael Arrington‘un yıl sonu değerlendirmesi olarak yayınladığı “Facebook tahmin edilenden hızlı büyüyor gibi görünüyor, bu durum sermaye piyasasına düşmesine neden olabilir” başlıklı yazısından hareketle yapılan haberler, gerçeği yansıtmıyor.

Michael Arrington’un 2008 yılı içerisinde kullanıcıların katkısıyla farklı dillere çevirilmesi sayesinde beklenenden çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü belirttiği yazıda yürüttüğü tahminler, birçok internet günlüğünde çığ gibi büyüyünce, fısıltı gazetesi Facebook’un paralı olacağını duyurdu.

Silikon vadisinin en çok kazanan şirketlerinden biri olan Facebook, halka açılmamış, özel bir şirket olduğundan; Google, Microsoft vb. halka açık şirketlerin yaptığı gibi finansal bilgisini açıklamak zorunda değil. Olmayan bilgi üzerinden yapılan tahminlerle şirketin finansal krizden etkilendiği, Facebook’un kurucu ortağı Mark Zuckerberg’in daha önce bu konuda sorulan sorulara verdiği “hiçbir problemimiz yok, iyi yolda ilerliyoruz ve büyümeye devam edeceğiz” cevaplarına rağmen ortaya sürülen ücretli üyelik sistemi kurulacağı gibi tahminler gerçeği yansıtmıyor. İnternet dünyasının içinde olan herkes, şimdiye kadar ücretsiz olarak kullanılan bir servisin ücretli hale getirilmesi durumunda kullanıcı kaybından başka hiçbir şeyle ödüllendirilmesi mümkün olmadığını biliyor.

Bilinen gerçek ise, kullanıcıların başından beri ücretsiz olarak kullandığı ICQ, Windows Live Messenger, Google Talk, MySpace vb. sosyal paylaşım uygulamaları hakkında sürekli çıkarılan “paralı olacak” söylentilerinin, dönem dönem ortaya çıktığı ancak yıllar geçtiği halde bu servislerin ücretsiz kullanım politikalarının değişmediği.

4 Şubat 2004 yılında Harvard öğrencileri Mark Zuckerberg ve oda arkadaşı Dustin Moskowitz tarafından kurulan Facebook, yalnızca Harvard öğrencilerine hizmet etmek için çıktığı yola, 4. ayında 30 Üniversiteyi daha bünyesine katarak devam etti. Aradan geçen süre boyunca sürekli popülerleşen Facebook, Ekim 2007’de Microsoft’tan aldığı 240 milyon dolarlık yatırımla büyük patlamasını yaşadı.

2007 yılında haftada 1 milyondan fazla kullanıcının kayıt olduğu site, 2008 yılının son çeyreğinde 140 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyordu. Kullanıcılarının %11’i 35 yaşından büyük olan sitede ortalama bir kullanıcı günde en az 19 dakika zaman geçiriyor. Amerika’nın en değerli 5. internet firması olan Facebook’un 2008 yılında ivmelendirdiği reklam faaliyetlerinden elde ettiği gelir 140 milyon dolar. Şirkette 750 çalışan bulunuyor.